Jídlo

Potraviny, které pomohou zpomalit stárnutí mozku

Přáli byste si zpomalit stárnutí svého mozku? S následujícími potravinami je to možné.

Stárnutí mozku je přirozeným procesem

Stejně jako stárne lidské tělo, stárne i náš mozek. Jedná se o zcela přirozený jev. Pokud se ale chcete stále udržovat v dobré kondici, jak po fyzické, tak i psychické stránce, zařaďte do svého jídelníčku několik potravin, které pomohou oddálit stárnutí mozku. Čím svůj mozek nastartujete a dodáte mu potřebnou šťávu?

Zelený čaj

Zázračným nápojem pro lidský mozek je zelený čaj. A to z prostého důvodu – obsahuje v sobě katechin. Tento silný antioxidant chrání tělo před poškozením volnými radikály a pozitivně působí také na neurony v mozku. Pravidelnou konzumací zeleného čaje můžete snížit riziko výskytu Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci.

Středomořská strava

Podle studií pomáhá oddálit stárnutí mozku také středomořská strava. Ta se skládá zejména z čerstvého ovoce a zeleniny, olivového oleje a ryb. Je bohatá na mastné kyseliny, antioxidanty, karotenoidy a vitamín E. Tím dochází k podpoře správného fungování mozku a také k podpoře kognitivních funkcí.

Hroznové víno

Milujete hroznové víno a mohli byste ho jíst po kilech? Rozhodně v tom nepřestávejte. Toto ovoce je totiž plné antioxidantu zvaného resveratol. Díky němu dochází k proudění krve v těle a mozku. Další výhodou hroznového vína je to, že vám zajistí krásnou pokožku.

Černý rybíz

Je vaše strava bohatá na vitamín C? Některé studie naznačují, že nedostatek vitamínu C může způsobovat předčanou degeneraci mozku. Přítomnost tohoto vitamínu v těle oceníte i v případě, kdy chcete spolehlivě zatočit se stresem a úzkostmi. Ovocem, které má vysoký obsah vitamínu C, je černý rybíz. Zařaďte ho do svého jídelníčku a přidávejte si ho třeba do ranního smoothie nebo ho konzumujte samotný.

Chia semínka

Za zázračnou superpotravinu, která vám pomůže v boji proti stárnutí mozku, jsou považována chia semínka. Jsou plné živin, mají nízký obsah kalorií a snižují riziko srdečních chorob, cukrovky 2. typu, Alzheimerovy choroby, demence a podporují správnou funkci mozku.

Kurkuma

Oblíbené koření zvané kurkuma nejen skvěle chutná a dokáže obohatit většinu pokrmů, ale navíc vás ochrání před mrtvicí, demencí a Alzheimerovou chorobou. Kromě pozitivních dopadů na mozek vám kurkuma dokáže zlepšit také náladu a vhodné je její zařazení do jídelníčku s příchodem podzimního období. Přispívá totiž ke snížení úzkostí a depresí, navíc vás příjemně zahřeje.

Brokolice

Aby vám paměť fungovala tak, jak má, nezapomínejte ani na brokolici. Je nadupaná vitamínem K, jenž podporuje kognitivní funkce. Dále obsahuje také sloučeniny zvané glukosinoláty. Ty se zase postarají o to, aby byla vaše paměť ve skvělé kondici.

Dýňová semínka

Až si budete příště připravovat dýňovou polévku, koláč či další lahodný pokrm z dýně, uchovejte si dýňová semínka a dávejte si je k snídani i ke svačině. Chrání mozek před volnými radikály a obsahují mnoho prospěšných látek. Díky zinku, jenž je v dýňových semínkách obsažen, se budete chránit před nástupem Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby, stejně tak i před depresemi. Hořčík zase podpoří vaši paměť a zamezí vzniku migrén. V neposlední řadě oceníte také obsah železa v dýňových semínkách, které je důležité pro správnou funkci mozku a pomáhá bojovat proti takzvané mozkové mlze.

Šalvěj

Jste nesoustředění a máte potíže s pamětí? Obohaťte své pokrmy a nápoje o čerstvou šalvěj. Má příjemnou aromatickou vůni i chuť a přispěje k lepšímu soustředění i zlepšení paměti. Ve větších dávkách vám může šalvěj také zlepšit náladu a zvýšit bdělost. Až nebudete mít chuť na kávu, zkuste sáhnout po šalvěji. Prodává se také ve formě kapek, které si můžete přidat do libovolného pokrmu.

Vajíčka

Pro zdravý mozek je důležité dodat do svého jídelníčku dostatek vitamínu B. Pomoci si samozřejmě můžete doplňky stravy, ale co takhle místo toho sáhnout po vejcích? Vajíčka si můžete připravovat na mnoho způsobů a pochutnat si na nich u snídaně, na brunchi, připravit si je k obědu, svačině i večeři. Jaký efekt na váš mozek tato pravidelná konzumace vajec bude mít? Podpoříte jeho normální funkci a také paměť.

Oříšky

Rádi neustále něco mlsáte a máte po kapsách vždy nějakou svačinku? Lahodnou a zdravou svačinou pro váš mozek jsou oříšky. Mají mnoho zdravotních benefitů a prospějí jak vašemu mozku, tak i srdci. Dobrou zprávou je, že není nikdy pozdě na to, zařadit je do svého jídelníčku. Po 35. roku života dochází k postupnému poklesu tvorby růstového hormonu v mozku, konkrétně v hypofýze. Právě ořechy ale dokážou tuto mozkovou oblast stimulovat a bránit tím stárnutí mozku. Nedovolte, aby váš mozek zestárl předčasně a noste po kapsách balíčky s oříšky a mlsejte zdravě.

Pomeranče

Věděli jste o tom, že většinu vaší denní dávky vitamínu C získáte z jednoho středně velkého pomeranče? Vitamín C není prospěšný pouze pro vaši obranyschopnost, ale potřebuje ho také váš mozek. Pokud máte dostatečnou hladinu vitamínu C v těle, jste soustředěnější, lépe je na tom také vaše paměť a také mnohem rychleji reagujete. Zároveň je vitamín C také prevencí vzniku Alzheimerovy choroby, schizofrenie a úzkostných poruch.

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které pomohou zastavit předčasné stárnutí mozku. S pomocí některých potravin podpoříte jeho správnou funkci, zlepší se vaše soustředění a paměť. Navíc snížíte riziko výskytu depresí, úzkostí a také Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.bbcgoodfood.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button