Rady a tipy

Jak poznat, že vašemu tělu chybí vitamin D

Vitamin D je hvězdou mezi vitaminy.

 • Podporuje správnou funkci imunitního systému.
 • Je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu a pomáhá zachovat silné a zdravé kosti a zuby.
 • Přispívá k udržení normální činnosti svalů atd.

Důvodů, proč bychom jeho nedostatek neměli podceňovat, je mnoho, jak ale poznat, že nám chybí? Poslouchejte své tělo a dejte si pozor na 8 signálů, které hlásí nespokojenost organismu a nedostatek vitaminu D.

8 signálů = 8 tváří nedostatku vitaminu D v těle

 1. Svalová slabost. Když tělu chybí vitamin D, můžete pozorovat, že jsou vaše svaly oslabené a vy unavenější.. Každodenní činnosti, ať už je to chůze do schodů, nebo třeba návštěva fitka, vám tak mohou připadat jako zdolávání Mount Everestu.
 2. Snížená vytrvalost. Zbystřete, pokud se vaše kondice z nejasných důvodů zhoršuje a vytrvalostně nestačíte na věci, které vám předtím problém ani v nejmenším nedělaly. Vitamin D působí i na fyzickou vytrvalost.
 3. Přecitlivělost. Tělo volá po vitaminu D různými způsoby. Jedním z projevů může být i zvýšené vnímání hmatových vjemů. Kůže je citlivá a i běžný dotek může být rázem nepříjemným.
 4. Nespavost. Trápí vás nespavost, s níž jste nikdy dřív problém neměli? Možná vše svádíte na stres a přemíru povinností, které vám nedají spát. Může za ní ale stát i nízká hladina vitaminu D v těle.
 5. Mrzutost. Kdo z nás někdy neměl špatnou náladu; stává-li se ale rutinou bez zjevného důvodu, je něco v nepořádku. Může být známkou nižší hladiny serotoninu v mozku, což má spojitost i s absencí vitaminu D.
 6. Smutek. S nízkou hladinou vitaminu D v těle je spojeno i riziko změn nálad a melancholie.
 7. Vysoký krevní tlak. Málokdo si uvědomuje, že vysoký krevní tlak může být i známkou nedostatku živin a důležitých vitaminů v našem těle. Mezi ně patří i vitamin D.
 8. Únavové zlomeniny. Vitamin D je velmi důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, a tak i pro udržení dobré kondice kostí. Máme-li jej málo, znamená to oslabení pro kosti a v podstatě i dvakrát vyšší riziko únavových zlomenin.

Je vám některý z těchto znaků povědomý? Poraďte se o takových starostech i se svým praktickým lékařem a především pravidelně doplňujte vitamin D (možností je doplněk stravy Megadéčko).

Tip pro zdraví

Podpořte své zdraví a dodejte tělu důležitý vitamin D. Sluníčko, které jeho tvorbu přirozeně podněcuje, je stále ještě slabé, proto je třeba ho doplnit i jiným způsobem. Jedna tobolka doplňku stravy Megadéčko představuje potřebnou denní dávku vitaminu D3, což je forma déčka preferovaná naším organismem. Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, i proto jsou tobolky olejové, podporují tak jeho dobré vstřebávání do organismu. Vitamin D přispívá k dobrému stavu kostí, zubů, svalů, podílí se na procesu dělení buněk a podporuje normální funkci imunitního systému.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button