Poznejte kakaové máslo a výhody jeho používání
Kakao nebo kakaové boby zná každý, ale slyšeli jste už o kakaovém másle? Jedná se o tuhý nažloutlý rostlinný tuk, který vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů. Získává se lisováním v hydraulických lisech. Při tomto procesu vytéká z drceniny a je uchováváno v tuhé podobě. Zbylé výlisky se umelou na kakaový prášek.
Co obsahuje a k čemu se používá
V kakaovém másle nalezneme vysoký obsah antioxidantů, sacharidů a obsah bílkovin. Také obsahuje hořčík, draslík, vápník, železo, vitamín D, vitamín E, vitamín B2, vitamín B1, vitamín A a kofein. Z kakaového másla se vyrábí čokoládové cukrovinky, využijete ho při při pečení i přípravě studených pokrmů. Vzhledem ke svým vlastnostem se hojně využívá také v kosmetickém průmyslu a farmacii. Má jemnou čokoládovou chuť a vůni. Kakaové máslo, které má stabilní strukturu, lze uchovat po dlouhou dobu bez lítosti a kyselosti. Jeho bod tání je při pokojové teplotě v pevném stavu, je 34 stupňů. Pro roztavení kakaového másla v pevném stavu při pokojové teplotě se kakaové máslo umístí do nádoby a nádoba se vloží do horké vody.
Jaké jsou výhody kakaového másla?
- Kakaové máslo působí jako zvlhčovač, který zabraňuje vysoušení pokožky. Je bohatým zdrojem nasycených mastných kyselin, hydratuje popraskanou a vysušující pokožku a zkracuje proces hojení.
- Má vysoký obsah antioxidantů, díky čemuž má pozitivní účinky na zdraví srdce a kognitivní funkce.
- Lze jej použít smícháním s kakaovým, jojobovým, kokosovým a arganovým olejem.
- Vytváří ochrannou vrstvu na popraskaných rtech a chrání rty před horkem, chladem a škodlivými slunečními paprsky.
- Polyfenolové složky v něm obsažené snižují účinky stárnutí a pomáhají zmírňovat kožní problémy, jako je dermatitida. Polyfenolové složky, které mají také antioxidační účinek, zvyšují tvorbu kolagenu a hydratují pokožku. Toto máslo poskytuje pleti pružnější texturu, také opravuje poškození tónu pleti.
- Podporuje imunitní systém těla antioxidačními polyfenolovými sloučeninami, pomáhá předcházet mutaci buněk a zároveň má ochranný vliv na zdraví mozku zlepšením hormonální rovnováhy.
- Lze ho využít k masáži obličeje. Zvláště se doporučuje nanášet kakaové máslo lehkou masáží na suchou pokožku, která potřebuje hydratovat.
Jak ho použít kromě konzumace?
- Opalování – Díky pigmentům, které dodávají kakau barvu, se kakao používá jako strukturní bronzer, který pomáhá pokožce rychleji se opálit. Ti, kteří se chtějí rychle opálit, jej mohou použít přidáním kakaového másla do opalovacího krému. Kakaové máslo se také široce používá při výrobě opalovacích krémů.
- Ošetření a zjemnění pokožky – Má hojivé vlastnosti na rány a popáleniny, pomocí bavlny ho lze aplikovat na otevřené rány.
- Gel na holení – Lze ho připravit s kakaovým máslem, které dokáže zklidnit opotřebovanou pokožku po holení. Máslo rozpuštěné v horké vodě se nanáší na obličej po holení ve formě gelu. Kakaové máslo, které se nanáší na pokožku po osprchování, se kůží snadno vstřebává a poskytuje po celý den jak příjemnou vůni, tak hebkou pokožku.
Na co si dát pozor?
Kakaové máslo sice přitahuje pozornost svými výhodami, ale nadměrná konzumace může čas od času způsobit vážné problémy, jako v každém rostlinném oleji. Nadměrná konzumace kakaa s vysokým obsahem nasycených tuků způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Vysoký cholesterol může způsobit srdeční a dýchací potíže.
Nadměrná konzumace nejrůznějších tuků s vysokým obsahem kofeinu způsobuje poruchy spánku. Ti, kteří trpí problémy se spánkem, by si měli dát pozor na konzumaci kakaa.
Přísady obsažené v másle mohou u někoho způsobit alergie. V případě problémů, jako je kopřivka, pálení kůže, otok, zarudnutí a svědění, může být nutné provést nezbytná opatření a navštívit nejbližší zdravotnické zařízení.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos