Rady a tipy

Přišel ten týden v měsíci? Poradíme vám, co jíst a čemu se vyhnout

Správným stravováním můžete dosáhnout čisté pleti, zdravých vlasů, lepší paměti a obecně šťastnějšího já. Jídlo opravdu je lék. Je však lepší jak věhlasné růžové štěstí? Možná pokud ho konzumujete správně. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, které jídlo musíte během menstruace přiřadit na nákupní seznam a čemu se vyhnout hlubokým obloukem.

Čemu se vyhnout

 • Sycené nápoje

Přeslazené, sycené nápoje jako věhlasná coca-cola, přispívají nadýmání. Raději se se držte staré dobré vody. Zvýšením příjmu vodu totiž ulehčíte udržení vody v organismu a zmírníte nadýmání. Jen se ujistěte, že nepijete bublinkatou vodu.

 • Průmyslově zpracované potraviny

Další nadýmací viník? Potraviny s vysokým obsahem sodíku. Průmyslově zpracované potraviny jsou největším zdrojem sodíku v našem jídelníčku. Přesto, že to může být těžké, snažte se vyhnout čemukoli, co se nachází v pytlíku, ať už to jsou sušenky nebo chipsy. Tímto udržíte na uzdě příjem soli i nadýmání.

 • Smažená jídla

Omezte jídla obsahující trans-tuky, které zvyšují hladinu estrogenu, abyste se zbavily bolesti během vaší periody. To znamená žádná smažená jídla! Také se vyhněte čemukoli, co obsahuje ztužený rostlinný olej.

 • Luštěniny

Červené a bílé fazole, cizrna a všechny ostatní luštěniny způsobují nadýmání. Držte je mimo váš jídelníček pro maximální pocit pohodlí.

 • Rafinované obiloviny

Rafinované obiloviny, stejně jako všechna průmyslově zpracovaná jídla, ztrácí velkou část své nutriční hodnoty. Tímto zasahují do hladiny krevního cukru a běžné kontroly chuti k jídlu. Oba tyto faktory jsou důležité při menstruaci. Spíše než bílé pečivo, těstoviny, cereálie, rýži, sušenky a dortíky sáhněte po celozrnných výrobcích.

 • Potraviny s vysokým obsahem tuku

Jídla s vysokým obsahem tuku mají velký vliv na hormonální aktivitu v těle. Stejně jako trans-tuky, nasycené tuky přispívají k menstruačním bolestem a zánětům. Vyhýbejte se těžkým jídlům a mléčným výrobkům, abyste udržely příjem tuků na nízké úrovni a s tím i hladinu estrogenu.

Co jíst

 • Kapusta

Během vašeho menstruačního cyklu vám může klesnout hladina železa v krvi. Proto často máte hroznou chuť na jídla bohatá na železo. Místo toho, abyste sáhly po cheeseburgeru, sáhněte raději po listové zelenině, jako je špenát nebo kapusta, abyste doplnily vaši zásobu železa.

 • Pomeranč

Konzumace vápníku snižuje pocit deprese a úzkosti. Vitamín D reguluje enzymy, které přetváří tryptophan na serotonin, neurotransmiter, který řídí nálady. Vitamín D ve spojení s vápníkem odvrací symptomy spojené s premenstruačním syndromem. Vysoká hladina vápníku také pomáhá od křečí a bolestí, protože účinkuje jako uvolňovač svalů. Tuto úžasnou kombinace prospěšných látek najdete zejména v citrusech, jako jsou pomeranče, limetky, citróny nebo v listové zelenině.

 • Banán

Banán je nejlepší potravina, kterou můžete sníst na zvednutí nálady díky svému vysokému množství vitamínu B6. Banány jsou také bohaté na draslík a hořčík. Tyto látky pomáhají redukovat zadržování vody v těle a nadýmání. Také pomáhají řídit trávicí systém, s nímž má mnoho žen během menstruace obtíže.

 • Meloun

Jamile vás přepadne chuť na něco sladkého, šáhněte po kousku ovoce. Ovoce v sobě má všechny živiny, které vaše tělo potřebuje pro boj se slabostí a únavou. Navíc přírodní cukry obsažené v ovoci – meloun, švestky, fíky, bobule – pomáhají zmírnit nadýmání.

 • Losos

Losos je odpověď na všechny vaše modlitby týkající se menstruačních křečí. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které uvolňují svalstvo a pomáhají od bolesti. Omega-3 můžete také získat z vlašských ořechů, avokáda, dýně nebo lněného semínka.

 • Brokolice

Živiny obsažené v brokolici jsou velice účinné natišení symptomů premenstruačního syndromu. Těmito živinami je hořčík, draslík, vápník a vitamíny A, C, B6 a E. Přidejte na svůj jídelníček brokolici, abyste pozdvihly vaši náladu a bojovali s únavou a depresí.

 • Hořká čokoláda

Hořká čokoláda je bohatý zdroj hořčíku, jenž nejen ovlivňuje výkyvy nálad, ale také reguluje serotonin – hormon štěstí. Abyste zvýšily hladinu serotoninu, konzumujte čokoládu s obsahem kakaa 60 % a více.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button