Zdraví je to nejcennější, co si člověk může přát. Bohužel existují příznaky, kterými nás tělo upozorňuje na vážné zdravotní onemocnění, ale my tento příznak připisujeme běžné bolesti nebo něčemu jinému.
Jedná se o ženská onemocnění, proto by si měla každá žena dávat na sebe pozor a poslouchat příznaky, kterými jim tělo dává upozornění a měla by navštívit svého praktického lékaře. S těmito příznaky je možné diagnostikovat vážná onemocnění, jedním z příkladů je rakovina prsu.
Protože jsou právě tyto příznaky často ignorovány, rozhodli jsme se vás o nich informovat, abyste mohli ovlivnit vaše budoucí zdraví.
1.Časté močení
Pokud máte pocit, že chodíte na záchod mnohem častěji, než dříve, může to znamenat problémy nejen s ledvinami nebo močovými cestami, ale mnohem vážnější zdravotní problém. Časté močení může být totiž příznakem hormonální nerovnováhy nebo může být příznakem problému s vaginální mikroflórou. Pokud se při častém močení cítíte víc žížnivější, může to znamenat problémy ohledně diabetu.
Jak ale rozpoznat, že močíte mnohem častěji než normálně? Běžná denní návštěva toalety při obvyklém množství tekutin je 4 – 10 krát denně. Pokud chodíte mnohem častěji a přitom nevypijete větší množství tekutin, měli byste navštívit svého praktického lékaře.
2. Bezdůvodný úbytek váhy
Bezdůvodná ztráta váhy je pro většinu žen sen. Ovšem není vůbec důvod, proč být šťastní, protože neúmyslný úbytek hmotnosti může být příznakem například Crohnovi nemoci, rakovině nebo problémů s diabetem typu 2.
Pokud jste za posledních 6 až 12 měsíců ztratili na váze více jak 5 kilo a nesportovali jste nebo jste neměli jinou stravu, obraťte se na vašeho lékaře.
3. Nadměrné osrstění
Nadměrné tělesné osrstění, tzv. hirsutismus, je pro ženy příznakem, že mají příliš mužských hormonů. Říkáte si, že z toho nebude větší zdravotní problém, než jen změna vzhledu? Ne! Přílišné osrstění může vést k neplodnosti, problémům s metabolismem, nebo k vážnějším onemocněním, jako je riziko vzniku rakoviny prsu nebo onemocnění endometria.
Ženy si často myslí, že je jejich ochlupení nadměrné, proto je potřeba se o tom poradit se svým lékařem.
4. Pomenopauzní krvácení
Pokud žena má už po menopauze, předpokládá, že krvácení již není možný. Může ale nastat situace, kdy ženy i po menopauze krvácejí. To může být příznakem cervicitidy, myomu, rakoviny dělohy a dalších nebezpečných onemocněních.
Krvácení po menopauze může být v pořádku jen v případě, že žena užívá substituční hormonální terapii. V ostatních případech je potřeba se poradit se svým gynekologem.
5. Změna poprsí
Jakákoliv změna poprsí může být známkou rakoviny prsu. Příznaky rakoviny prsu jsou totiž velmi těžko rozpoznatelné, proto by se každá žena měla mít na pozoru.
Jak poznat, že je vyskytl tento problém? Je potřeba pozorovat sama sebe – kontrolovat bezdůvodnou změnu kůže, vypozorovat hrudky v okolí poprsí apod. Pokud vás často bolí prsa, není myšleno počas nebo před periodou, měly byste navštívit vašeho lékaře.
6. Atypické vylučování
Atypické vylučování může být příznakem zánětu nebo infekce. Špatné vylučování poznáte tak, že má buď velice nepříjemný zápach nebo je zelené. Může se to stávat mezi periodami, přibližně 2 týdny před začátkem menstruace.
Pokud rozpoznáte netypické mimomenstruační vylučování, navštivte svého lékaře.
7. Silná menstruace
Silná menstruace může být zapříčiněna například dědičností nebo klimatem, ale mohou být také příznakem vážných onemocnění, jako jsou děložní myom, endometrióza nebo dysfunkce štítné žlázy. I když máte pocit, že silná perioda je jen dědičnou záležitostí, měly byste i tak navštívit lékaře a poradit se s ním.
Není jednoduché přesně určit, jaká perioda je silná a která ne. Obvykle trvá menstruace 7 dní, pokud je perioda delší, může to znamenat problém. Také je důležité, aby normální menstruační cyklus byl od 21 do 35 dní, což vykazuje známky stability.
Pokud pocítíte na sobě nějaký z těchto příznaků, nebojte se zeptat svého lékaře. Můžete si tím předejít vážným zdravotním problémům.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos