Maso z tuňáka nejčastěji kupujeme v konzervách. Je to velice oblíbené rybí maso, ze kterého se dají snadno a rychle přichystat lahodné pokrmy. Abyste si kulinářský dojem nezkazili, věnujte výběru konzervy v obchodě pozornost.
Nespokojte se jen s tím, že na obalu je napsáno tuňák, jelikož uvnitř může být tuňák pravý, ale i nepravý. Praví tuňáci jsou z rodu Thunnus, naopak nepraví z rodů Sarda a Euthynnus. Mezi pravé byl ještě přiřazen tunec pruhovaný z rodu Katsuwonus, který se momentálně vyskytuje v konzervách nejčastěji.
Zdravé a populární maso
Pro tuňáka platí všechna pozitiva mořských plodů a ryb. Sice neobsahuje tolik omega-3 jako losos nebo sardinky, ale řadí se mezi tučné ryby. Tuňák z konzervy je praktickým jídlem, pokud nemáte dost času nebo chuť na vaření. Dostanete do sebe potřebnou dávku proteinů. Stejně jako obecně, platí i v případě tuňáka, že co je čerstvé, je nejlepší.
Ovšem hodnoty konzervové varianty tuňáka se liší od čerstvého jen nepatrně. Maso z tuňáka se vyznačuje minimálním obsahem sacharidů, takže se doporučuje pro dietáře a cukrovkáře. Říká se, že tuňák a vůbec ryby jsou hodně tučné. Ovšem tuňák obsahuje 1 g tuku na 100 gramů. Stačí si přečíst etiketu na konzervě a zjistíte, že hodnoty se liší konzerva od konzervy. Zvláště pro výrobu konzerv se používá druh s nízkým obsahem tuku a navíc je maso před vložením do konzervy vařeno v osolené vodě nebo upravováno v páře. Při tomto procesu ztrácí maso značnou část tuku.
Vitamíny a minerály
Tuňákové maso může být pro kulturisty i ostatní sportovce, ale i pro nesportovce výhodné jako bohatý zdroj vitamínů a minerálních látek. Vitamíny E, A a některé z řady B najdete ve všech variantách, tedy v čerstvé i v konzervě. Kromě toho obsahuje maso z tuňáka také železo, fosfor, hořčík, zinek, draslík a jód. Konzervovaný výrobek je navíc mnohem bohatší na obsah sodíku, který se přidává při výrobě. Důležitý je také obsah nesmírně důležitého stopového minerálu selenu, který chrání náš organismus před rakovinou.
A jak je to s obávanou rtutí, která se vyskytuje v mořských rybách? Pro zdravého člověka se jedná o zbytečné obavy. Zvýšenou pozornost by tomuto masu měly věnovat jen těhotné a kojící ženy, ale při konzumaci jednou týdně není množství rtuti nebezpečné ani pro ně.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos