JídloOstatní

Víte, proč se vám chce po šálku kávy na záchod? Kofeinem to není

Je vědecky dokázáno, že káva stimuluje mozek, ale něco je i na tom, že působí na střeva jako laxativum. Kdo měl tedy doposud problém se zácpou, po vypití kávy mu tento problém zřejmě nehrozí.

káva

Navíc tu vůbec nehraje roli kofein, po kávě si dojde na záchod i člověk, který jí pije bez kofeinu. Ukázaly to studie, které zkoumaly oba případy. Stále je ovšem také pravda, že efekt kávy nemusí působit na každého. Jak jste na tom vy?

Důvod projímavého účinku

Vědci se domnívají, že projímavý účinek kávy je dán kyselou povahou. První odtajnění tak spočívá ve vyšší míře žaludečních kyselin, které se aktivují díky přítomnosti kyseliny chlorogenové. Pití kávy současně zvyšuje gastrin, ten povoluje svaly análního otvoru.

záchod

V tu samou chvíli se spouští i zvýšená tvorba cholecystokininu – uvolní enzymy a reguluje spouštění stolice. Většinou se tak děje za čtyři minuty od vypití kávy. Káva totiž ovlivňuje schopnost našeho organismu rychleji strávit.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button