Zdraví

Proč po pití kávy pociťujete úzkosti?

Milujete kávu, protože vám po ránu dodává energii a elán, ale čím více ji pijete, tím větší úzkosti pociťujete? Nejedná se o nic výjimečného. Proč se to děje a jak se tohoto nepříjemného jevu zbavit?

Vliv kofeinu na nervový systém

V úvodu je důležité uvést, že kofein obsažený v kávě má vliv na centrální nervovou soustavu a jedná se o stimulant, který může vyvolat řadu jevů. Jaká je spojitost mezi úzkostí a kofeinem? Pojďme se podívat na to, co vše přílišná konzumace kofeinu udělá s vaším tělem.

Citliví jedinci by měli být při konzumaci opatrní

Jste citliví na kofein a již po jednom šálku kávy pociťujete, jak ovlivňuje vaše chování? Po hrnku kávy se můžete cítit nervózní a neklidní. Co s tím? Řešení je jednoduché. Jestliže máte rádi kávu zejména kvůli její chuti, sáhněte po kávě bez obsahu kofeinu. Tak si budete moci vychutnat svůj oblíbený nápoj několikrát denně bez obav z toho, že vám prudce stoupne srdeční tep a budete pociťovat nervozitu a další nepříjemné příznaky.

Stimulace

Řada lidí si dopřává kávu z toho důvodu, že je po ránu nakopne a mají větší motivaci vrhnout se do práce. Ovšem negativem této stimulace může být právě onen adrenalin, jehož produkce je konzumací kávy spuštěna. Kromě pocitu bdělosti s sebou zvýšená hladina adrenalinu přináší totiž také pocity úzkosti.

Změny v mozku

Při konzumaci kávy dochází vlivem kofeinu také ke změnám v mozku. Kofein ovlivňuje některé neurotransmitery. To v praxi znamená, že zvyšuje produkci dopaminu (hormonu štěstí) a blokuje adenosin, čímž podporuje bdělost.

Dehydratace

Každý milovník kávy ví, že po šálku kávy by měl vypít také sklenku vody, aby do svého těla dostal tekutiny. Káva je totiž diuretikum a nutí vás močit, následkem toho může dojít  až k dehydrataci. Jakmile je vaše tělo dehydratované, dostavují se pocity zmatenosti, nesoustředěnosti a také úzkosti.

Poruchy spánku

Pokud to s množstvím kávy přeženete a dopřejete si pár šálků večer, může se to negativně projevit na vašem spánku. Buď neusnete vůbec, v tom lepším případě ulehnete do postele mnohem déle než jste zvyklí. V obou případech ale bude druhé ráno nepříjemné. Tím se opět dostáváme k úzkostem a tomu, jak souvisejí s kávou.

Hladina cukru

Je káva tím prvním, po čem po ránu sáhnete? Pití kávy nalačno může vést až ke vzniku cukrovky 2. typu. Snažte se tedy ranní kávu doplnit také o snídani a snížíte tím tak kolísání hladiny cukru v krvi. Podle vědců může jedna káva vypitá nalačno zvýšit hladinu krevního cukru až o 50 %. Kromě rizika cukrovky je kolísající hladina cukru nepříjemná také pro vaši psychiku. Časté výkyvy hladiny cukru v krvi způsobují kolísání nálad. Můžete se cítit podráždění, upadat do depresí a snáze podlehnout úzkostem.

Kolik šálků kávy denně?

Kolik počtu šálků kávy je vaším denním maximem? Vystačíte si s jednou až dvěma kávami denně? V případě, že se u vás dosud nevyskytla zvýšená citlivost na kofein, nemusíte se ničeho obávat. Odborníci, kteří se na výzkum spojitosti mezi kofeinem a úzkostmi zaměřili, tvrdí, že čtyři až pět šálků kávy, tedy 400 mg kávy denně, je optimální množství. Jakmile toto množství ovšem překročíte, riziko výskytu úzkostí se tím zvyšuje.

Toto je ovšem obecné doporučení. Jak jsem již uvedli, jedinci citliví na kofein mohou mít onu hranici, při jejímž překročení se u nich spustí panické poruchy a záchvaty úzkosti, jinde. Pozorně tedy sledujte, kolik káv denně snesete bez toho, aniž byste se cítili nepříjemně a všímali si vysoké srdeční frekvence, třesu a dalších příznaků úzkosti.

Možné náhrady a doplňky kávy

Pokud kávu konzumujete proto, aby vás po ránu pořádně nakopla a neumíte si bez ní představit den, zkuste ji během dne střídat s dalšími přípravky, které vás pořádně nabudí. Možností existuje skutečně celá řada.

  • Vyzkoušet můžete matchu. Japonský zelený čaj, který se prodává v sáčcích. Ty stačí rozmíchat ve vodě a vypít. Účinky matchy jsou delší než účinky kávy. Matcha vám zrychlí metabolismus a přispívá k lepšímu soustředění.
  • Moderní a oblíbenou náhradou kávy je také kombucha. Ta se připravuje z čaje a na trhu je možné narazit na spoustu nápojů s příchutí, která vám bude chutnat a trefí se vám do vkusu. Kombucha navíc obsahuje také probiotické bakterie, které podpoří vaši imunitu.

Nedáte na svou milovanou kávu dopustit, ale občas na sobě pociťujete nervozitu, zrychlený srdeční tep, pocit sucha v ústech a vyšší sklony k úzkostem? Svého milovaného nápoje se nemusíte vzdávat, ale pouze omezit množství ve kterém ho konzumujete.

Zdroj textu: www.prevention.com, www.medicalnewstoday.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button