Krása

Rakytník řešetlákový: Zázračné bobule, které vyléčí četné neduhy

Znáte již krásné oranžové bobule rakytníku, které mají blahodárné účinky na naše zdraví? Seznamte se s rakytníkem a jeho účinky na trávicí trakt, kožní problémy a další zdravotní problémy, které trápí mnohé z nás.

Je libo rakytník?

Tato rostlinka původně rostla jen na území Číny, Nepálu a Indie. V Česku ji však pěstujeme především jako okrasnou rostlinu a méně již jako rostlinu nesoucí ovoce. Rakytník je rostlina, opadavá dřevina tvořící keře a malé stromy s charakteristickými nažloutlými květy a oranžovými plody. Rakytník je ceněný především pro své léčivé schopnosti, se kterými se dnes seznámíme. Často na tyto plody zapomínáme, ale jejich konzumaci bychom měli znovu obnovit, abychom pocítili jeho účinky na naše zdraví.

Co plody rakytníku obsahují?

Plody rakytníku obsahují karotenoidy, které určuji barvu plodu, jestli budou klasicky oranžové nebo červené. Podle množství obsažených sacharidů jsou buď bobulky sladší nebo trpčí. Rakytník obsahuje vitamin B (B1, B2, B6, B3), který udržuje ve stabilní funkci centrální nervovou soustavu, B9 neboli kyselinu listovou způsobující syntézu nukleových kyselin, která je důležitá pro růst a vývoj plodu a krvetvorbu. V rakytníku nechybí ani vitamin C, který se zachová i v produktech, které se z rakytníku vyrobí. Kyselina askorbová přispívá ke správnému růstu a vývoji kostí, reguluje množství vápníku a fosforu v krvi. Neschází mu ani vitamín E, který je účinným antioxidantem a ochráncem esenciálních mastných kyselin. Poslední je vitamín K, který ovlivňuje krevní srážlivost.

Proč užívat rakytník?

Rakytník tedy obsahuje téměř všechny známé vitamíny a minerály a je i silným antioxidantem. Olej z rakytníku řešetlákového obsahuje 3 krát více vitamínu A než mrkev, 10x více vitamínu C než pomeranče a více vitamínu E než běžné ovoce. Oranžová bobule je bohatá i na další hodnotné živiny, jako jsou tokoferoly, fosfolipidy, protizánětlivé látky jako je kyselina ellaová, listová, flavonoidy a taniny. Je taky bohatým zdrojem omega mastných kyselin.

Rakytník a omega mastné kyseliny

Olej z rakytníku je jediný rostlinný olej na světě, který přirozeně obsahuje všechny omega mastné kyseliny (3,6 a 9). Tento olej příznivě působí na infekce močových cest, problémy s močovým měchýřem, kožní problémy, zmírňuje příznaky menopauzy, je účinný na suchou pokožku, ekzémy, akné a lupenku.

Rakytník na hubnutí a pro vaše oči

Rakytník pomáhá i při snižování tukových zásob, snižuje totiž nadměrnou chuť k jídlu. Zmírňuje i suchost očí, hojí zánět spojivek a zabraňuje jeho návratu. Používá se i na suchý kašel a zánět nosních dutin. S rakytníkem můžete bojovat proti nadváze, vysokému cholesterolu, problematické pokožce či problémech se zažíváním.

Historicky cenný plod

Plody rakytníku řešetlákového jsou používány již tisíce let. Texty o léčivých vlastnostech této rostliny byly nalezeny už v knihách starověkých Řeků. Theophratus, řecký filozof, který žil přibližně v polovině čtvrtého století před naším letopočtem, zmiňuje léčivé vlastnosti rakytníku. Odkazy na léčivé vlastnosti rakytníku řešetlákového byly nalezeny i v tibetských lékařských knihách. V Tibetu se oleji z rakytníku přezdívá olej života. V Rusku a Číně je tento olej zmíněn v lékařských učebnicích o léčebných rostlinách.

rakytník

Pár receptů z rakytníku

Rakytníkový sirup

Oprané bobule rozmixujte a přeceďte. Slupky buď vyhoďte nebo je nasušte a využít je můžete při přípravě rakytníkového oleje nebo ovocného čaje. Šťávu s dužninou po zahřátí na maximálně 80 stupňů smíchejte s cukrem. Sirup je hotový. Obsahuje dostatek vitamínů a je používán při žaludečních potížích, chřipce, nedostatku vitamínů nebo na jarní únavu.

Rakytníkový likér

Plody rakytníku naložte do alkoholu na 8-14 měsíců. Připravený macerát doslaďte. Likér by měl mít tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a příjemně sladkou chuť.

Vyzkoušet můžete i rakytníkový džem, který se míchá i s plody hlohu jednosemenného. S těmito domácími výrobky vás už nic nepřekvapí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button