Ostatní

Rodičovství, aneb jakých chyb byste se neměli dopouštět

Rodičovství je jeden z nejdůležitějších, zároveň nejtěžších bodů vašeho života. Už nerozhodujete jen sami za sebe, ale vychováváte své děti a vedete je od dětství až po dospělost. Rostou s vámi a přebírají vaše morální hodnoty. A je velmi jednoduché je poznamenat do dalšího života, ať už pozitivně, či negativně. I když si myslíme, že jednáme jen v těch nejlepších úmyslech, mnohdy mohou mít na vaše děti silný negativní dopad. Proto se vyhýbejte těmto nejčastějším rodičovským chybám.

Dělejte to, co říkáte

Jelikož jsme zákonnými zástupci našich dětí, máme nad nimi neuvěřitelnou moc. Trávíme s nimi většinu času a vštěpujeme jim hodnoty a principy, které nám přijdou důležité. Nesmíme však zapomínat na jeden důležitý fakt. Pokud se na našich dětech přísně dožadujeme nějakého jednání, musíme se sami taky tak chovat. Kázat vodu a pít víno je jedna z nejčastějších chyb, která vede k řadě konfliktů jak mezi vámi a vašim potomkem, tak v dítěti samém.

Nenechte je plnit vaše sny

Ovládat dítě skrze činy je dalším problémem, kterého se rodiče dopouštějí. Je zcela přirozené, že by si každý přál, aby šlo dítě v našich stopách. Ovšem nutit ho i přes jeho evidentní odpor vede k řadě nezdravých psychických problémů. Musíme si uvědomit, že každý je jedinečný, a proto je v pořádku, chce-li jít váš potomek svou vlastní cestou. Takže dříve, než budete o jeho budoucnosti rozhodovat, promluvte si s ním, co by opravdu samo chtělo.

Nechte je vystavit se riziku

Ano, chránit své dítě musí každý. Ovšem přibývá stále více dětí, které neznají odřená kolena a spálení od kopřivy. Mnozí rodiče je chrání takovým způsobem, že se nikdy nezraní. Ale hledat své hranice, zjišťovat a zkoumat i přes malé bolístky svět a získávat cenné zkušenosti, je tím největším darem, co můžeme dítěti dát. Vyroste z něj silný jedinec, kterému se vyhnou psychické problémy a fobie z iracionálního strachu.

Nenaplňujte je pocitem viny

Toto pravidlo platí především pro rodiče, kteří od svých dětí vyžadují perfektní výsledky na všech úrovních, jež preferují. Může jít o skvělý prospěch ve škole, vynikající sportovní výsledky či nádherné umělecké výtvory. Jejich požadavky jsou mnohdy příliš náročné a vedou akorát k demotivaci dítěte. Dobrý rodič se bude snažit poslechnout a rozumět svému dítěti. Najděte jeho silné stránky a posilujte jeho slabé.

Přemíra

Všeho moc škodí. Pravdivá věta, kterou mnoho rodičů opomíjí. Ať je to přehnaná láska, péče, materiální dary nebo chvála. Budete-li své dítě zahrnovat vším, co si přeje, může se stát, že z něj vyroste neskutečně náročný jedinec, který si nebude vážit nejen věcí, ale ani lidí. Z přechváleného dítě se může stát arogantní a v kolektivu neoblíbený dospělý člověk, který se často bude cítit i nepochopený. Rozmyslete si, zda vaše chování dítě spíše nedusí.

Možná si teď myslíte, že je rodičovství obrovským mezník, který nelze úspěšně překonat. Není potřeba se bát, ale brát na vědomí, jakou zodpovědnost přijímáme. Během tohoto náročného období zažijete i spoustu úžasných zážitků. Ovšem buďte důsledný rodič, který svému dítě naslouchá, je jeho oporou, přítelem i autoritou.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button