Nejlepší rady pro klidný spánek a rychlé usínání
Mnoho z nás má v dnešní době problémy s usínáním. K nespavosti přispívá stres z práce, osobní problémy nebo jen špatná taktika, kterou se snažíme spánku dosáhnout. Dnes se podíváme na tradiční nápoj, který si při nespavosti vařili i naše babičky.
Usínejte v klidu
Pokud máte problémy se špatným usínáním, které jsou spojeny s vaším osobním životem, jen těžko je rychle vyřešíte. K rychlému a příjemnému usínání vám však může pomoci několik rad, kterých byste se měli držet. První z nich je klid a schopnost odbourat myšlenky, které se vám honí hlavou celý den. Ložnice by měla být místem odpočinku a klidu, tudíž byste do ní měli s tímto pocitem vcházet. Spojte si ložnici s odpočinkem a po vstupu do ní se snažte nechat za dveřmi všechny nepříjemné pocity a stres.
Bez elektroniky
Jelikož by měla být ložnice místem určeným především pro spánek, neměli byste v posteli pracovat a před spaním byste měli všechna elektronická zařízení z ložnice odnést. Ani televize by v ložnici neměla být. Sledování televize před spaním váš spánek jen oddaluje, jelikož světlo, které vnímají vaše oči narušuje fáze spánku. Říká vám něco hormon melatonin? Tento hormon zásadně ovlivňuje váš spánek.
Melatonin
Hormon produkuje v těle během spánku žláza epifýza, která je uložena hluboko v mozku. Tato žláza reaguje na změny v délce a intenzitě světla, které vnímají oči. Produkování hormonu je tedy zcela závislé na světle, které vnímáte těsně před spaním. Pokud tedy sledujete televizi či při ní usínáte, epifýza hormon neprodukuje, jelikož stále vnímá toto světlo jako denní, neprodukuje dostatek hormonu a vy nemůžete usnout. Zhasněte světla, zatáhněte závěsy a usínat se vám bude mnohem lépe.
Dýchejte
Příjemnému usínání napomáhá i pomalé hluboké dýchání. Po ulehnutí na lůžko se pomalu několikrát zhluboka nadechněte a maximálně vydechněte. S tímto cvičením zlepšíte krevní oběh, čímž zkvalitníte přísun výživy buňkám a odplavování odpadových látek od buněk pryč k vylučovacím orgánům. Opakujte toto cvičení kdykoliv během dne. Tento maximální nádech a výdech probudí krevní oběh a k vašim buňkám se dostane více kyslíku.
Tma a pravidelné usínání
Pro tělo je i důležité, v kolik hodin chodíte spát. Na základě času se vám usíná lépe či hůře. Měli byste usínat v co největší tmě, ve městě je to těžké, ale pokuste se naprosto vzdát světla. Nezapomínejte ani na pravidelný čas usínání, který by měl být kolem 22.00 hodin, jelikož epifýza produkuje nejvíce hormonu od 2.00 do 3.00 hodin.
Dopřejte si tradiční nápoj
Pomoct v usínání vám může i tradiční nápoj, který používaly i naše babičky. Jde o rychlý trik, který uklidní vaše tělo a ingredience na jeho přípravu pravděpodobně naleznete i u vás v kuchyni. Na nápoj budete potřebovat jen mléko, med a vanilku. Naše babičky pravděpodobně používaly jen med a mléko.
Mléčné výrobky
Pokud si takto večer před spaním dopřejete mléčné výrobky, děláte jen dobře. Výrobky z mléka totiž obsahují tryptofan, aminokyselinu, z které se syntetizuje serotonin. Serotonin podporuje pocit uvolnění a uklidnění. Mléko v nápoji vám tedy pomůže účinně usnout.
Připravte si:
- 250 ml mléka
- 1 kapku vanilkového extraktu
- 1 čajovou lžičku medu
V hrnci přihřejte mléko, to by se však nemělo vařit. Nalijte mléko do hrníčku a přidejte med a vanilku. Vše smíchejte a vypijte před spaním. Pokud jste alergičtí na laktózu, můžete použít sojový, rýžový, mandlový či oříškový nápoj, který také smícháte s medem a vanilkou. S dostatkem tmy, času na spánek, schopnosti odbourat stres a tímto nápojem, podpoříte vaše usínání natolik, že by již nikdy nemělo být klidné usnutí problémem.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos