Ostatní

Správná obuv aneb jak vybrat a nezničit si nohy?

V dnešní době má mnoho z nás problémy s chodidly, a je smutné, že ve většině případů je na vině nevhodně zvolená obuv. Naneštěstí většina z nás sleduje jen cenu, ale už nevidí, zda kvalita bot právě té ceně odpovídá. A to se odráží přímo na našem zdraví. Jak by měla správná obuv vypadat a jak ji vybrat?

Správná obuv kopíruje vaši chůzi

Když chodíme, naše chodila se ohýbají u prstních kloubů. Proto by bota neměla být tvrdá a správně tento pohyb kopírovala. Právě v této oblasti by měla být co nejohebnější. V případě, že je bota příliš tvrdá, vaše nohy budou brzo unaveny, začnou se více potit, a dokonce může poklesnout i klenba. Takové tenisky Nike Air Max jsou lehké a přizpůsobivé, přesně tak, jak byste to od správné sportovní obuvi očekávali.

Správná obuv = správný materiál

Správná sportovní obuv by měla být samozřejmě prodyšná, aby odváděla vlhkost a pot při jakékoli aktivitě. Proto byste měli volit spíše přírodní materiály, jako je textil nebo useň. Tyto materiály se také skvěle přizpůsobí vaší noze a tenisky vám tak budou sedět jako ulité. Dejte pozor na syntetické materiály, ty totiž způsobují pravý opak – nohy se více potí a „nedýchají“, čímž samozřejmě trpí.

Svršek obuvi

Na první pohled si každý všimne, jak boty prostě vypadají a jaký mají styl „zapínání“. Ale tento pohled je jen povrchní. Musíte se dívat hlavně na styl provedení svršku. Záleží na tom, co preferujete – klasické šněrování, suchý zip či sponu. Hlavní je, aby byla vaše noha pevně zafixována a nijak se při chůzi neposunovala. Hlavně u dětí musíte dbát na to, aby měly boty stále pevně zavázané či zapnuté.

Opatek

Aby nedocházelo k nežádoucím pohybům při chůzi, je třeba mít správně zafixovanou patu. Proto by měl být opatek dostatečně vysoký, dlouhý a tuhý. V případě, že vás bude opatek tlačit, počítejte s tím, že budete mít puchýře a odřeniny. V obuvi z internetového katalogu Flexdog vám noha zůstane správně na svém místě, nijak „nelítá“ a je pohodlná. V případě laciné obuvi mnohokrát opatek chybí úplně, nebo je příliš měkký.

Pozor na podpatky

Ženy jsou rády centrem pozornosti mužů, a proto často nasadí podpatky. Samozřejmě, jednou za čas to nohám nezaškodí, nicméně při každodenním nošení se stávají právě podpatky nohám osudnými. Často totiž dokážou prsty až deformovat, což je nejenom nevzhledná, ale také hodně bolestivá záležitost. V úzké botě je totiž narušena přirozená klenba a prsty na sebe tlačí. Celé chodidlo je tak ve zcela nepřirozené poloze a je znemožněn přirozený pohyb. Takže vás čeká nejenom nepříjemná bolest kloubů a prstů, ale také spadlá klenba a v nejhorších případech také následná bolest páteře.

Jak vybíráte správnou obuv vy? Dáváte přednost kvalitě, nebo ceně?

Zdroj obrázku: Anton Brehov / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button