Jídlo

Strava podle měsíců v roce – leden, únor

Toto doporučení vychází z učení mazdaznanu, které se zaměřuje na celou lidskou bytost. Jejich hlavní zásadou, v oblasti stravování, je konzumace takových potravin, které příroda v daném období nabízí.

Leden

Strava by měla obsahovat obiloviny, rýži, ovesné vločky a produkty z kukuřičné či ovesné mouky. Pokud máte vyšší příjem brambor, přidejte do stravy větší množství čerstvé zeleniny. Vyzkoušejte kaši z tuřínu (kořenová zelenina podobná vodnici) nebo pečený pastinák (obdoba mrkve se světlejší, ale výraznější chutí).

Velkou úlohu v tomto období hrají různé druhy salátů ze syrové zeleniny. Použít bychom měli především mrkev, tuřín, celer a pastinák. Směs je vhodné zakápnout citronovou šťávou a dochutit celerovým semínkem, anýzem nebo kmínem.

Jako prevence proti nachlazení je pro toto období vhodná konzumace cibule. Pokud ji nemůžete jíst syrovou, lze ji upéct v troubě. Pokud ji nastrouháte, můžete do ní přidat jablka.

Dobrá je i pravidelná konzumace česneku.

Máte – li chuť na sladké, vyzkoušejte sušené švestky – nejprve je namočte do ovocné šťávy (3 – 4 hodiny), poté povařte a nakonec přidejte trochu skořice a citronové šťávy. Zkusit můžete také banány rozmačkané se smetanou nebo grapefruitovou šťávou.

Omezte příjem kávy, nahradit ji můžete kávovinou z obilí.

Únor

Zaměřte se na bylinné čaje a omezte přísun kávy a pravého čaje. Tučná strava není příliš vhodná, zvyšte podíl příjmu stravy tekuté.

Do stravy přidejte větší množství citrusů (především grapefruity, pomeranče a citrony), olivy, řapíkatý celer a pórek.

Omezte příjem mléka, másla a sýrů, můžete využívat, v různých formách, smetanu.

Únor je období vhodné pro větší konzumaci luštěnin a to především ve formě kaší. Pokud konzumujete vařenou zeleninu, dochuťte ji tymiánem, majoránkou nebo petrželkou. Pro syrové zeleninové saláty použijte kmín, anýz, celerové semínka nebo fenykl. Omáčky dochutí citron, pomeranč, rozinky zázvor či vanilka.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button