Těchto 5 věcí nikdy po jídle nedělejte!
Určitě i vy máte nějaký zvyk, jak si po dobrém jídle odpočinout. Někdo si rád zdřímne, jiný se podívá na televizi nebo přečte pár kapitol z knihy. Možná ale děláte věci, které vašemu zdraví vůbec neprospívají! Čtěte dál a dozvíte se, čemu se po vydatném jídle vyhnout.
-
Spánek
Možná nyní rozesmutníte všechny milovníky krátkých poledních šlofíčků, ale je to tak – spánek po jídle příliš zdravý není. Zaděláváte si na problémy s trávením, nadýmáním nebo i poruchy spánku. Pro trávení totiž není vodorovná poloha zrovna ideální – riskujete, že se vám jídlo bude vracet zpět do jícnu a vy se tak akorát probudíte se silným pálením žáhy. Po jídle je tedy lepší přemoci únavu a raději se třeba trošku provětrat na čerstvém vzduchu.
2. Kouření
Kouření je samo o sobě velmi nezdravé, ale pokud si prostě nemůžete pomoct, počkejte s cigaretou alespoň hodinu či dvě po jídle. V opačném případě se totiž může stát, že se nikotin naváže na volný kyslík potřebný k trávení. A nemá-li tělo dost kyslíku, hůře potraviny zpracuje a existuje větší riziko vstřebávání karcinogenů. Některé studie dokonce tvrdí, že jedna cigareta vykouřená po jídle se rovná deseti cigaretám vykouřeným jindy.
3. Ovoce
Ovoce by se vždy mělo konzumovat spíše na lačný žaludek. K jeho strávení jsou totiž potřeba jiné enzymy, než na trávení jiných potravin. Zároveň je ovoce i bohatým zdrojem cukru, který se také vstřebává pomaleji a je třeba dát střevům šanci správně se s ním vypořádat. Také tímto způsobem z ovoce získáte maximální množství minerálů, vitamínů a stopových prvků. Zapomeňte tedy na to, že by ovoce mělo být dezertem – raději se ho dejte jako zdravou svačinku mezi jídly.
4. Sprcha
Horká voda zvyšuje prokrvení celého těla, zvláště pak ale končetin. Krev pak chybí v trávícím systému, kde je po vydatném jídle obzvlášť potřeba. Se sprchou či koupelí tedy pár hodin vyčkejte, anebo dejte přednost osvěžující studené sprše. Jistě vás po jídle osvěží a „nakopne“ do další aktivity.
5. Čaj
Po jídle zapomeňte i na čaj. Zvlášť ten černý obsahuje látky, které narušují absorpci železa ve střevech a obírá nás tedy o hodnotné látky. Dlouhodobý nedostatek železa se pak projevuje v nechutenství, studených nohách, anémii, slabosti či bledé pokožce.
Jak vidíte, existuje několik věcí, které pravděpodobně mnozí z nás po jídle dělají a vůbec netuší, že to vlastně není správné. Správné strávení přijaté potravy je pro zdraví našeho organismu naprosto klíčové. Je třeba dát tedy tělu prostor, čas a klid, aby tento náročný proces zvládlo co nejlépe.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos