Návod

Už nikdy nebudete muset drhnout záchod – vyrobte si tyto čistící bomby

Profilový obrázek
Napsáno od Karla Líbalová

Asi každý z nás touží po dokonale čisté koupelně a záchodu. Často jí věnujeme více pozornosti než například kuchyni, jelikož umýt všechny skvrny se občas zdá nemožné. Existuje však jeden způsob, jak udržet záchod v čistotě po celou dobu. Produkty z obchodů jsou ale plné chemikálií, které jsou nebezpečné především pro děti.

Chlor reaguje s kyselinou a uvolňuje toxické plyny. Ty způsobují dráždivé reakce a poškozují kůži a ostatní organický materiál, na kterém ulpí. Některé produkty jsou navíc doplněny o vůně, které stimulují alergické reakce, způsobují bolesti hlavy a dráždí plíce. To je důvod, proč bychom měli používat více přírodní produkty, namísto chemických. My vám proto přinášíme jeden postup, jak na domácí čistící bomby do záchodu.

Na domácí čistící bomby budete potřebovat:

 • ½ šálku jedlé sody
 • ½ šálku kyseliny citrónové
 • ½ šálku kukuřičného škrobu
 • vodu
 • 25 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru (například esenciální olej z pomeranče má velmi silné čistící účinky)

Všechny přísady dejte do sáčku, kromě esenciálního oleje a vody, a dobře promíchejte. Přidejte asi 2-3 lžičky vody, sáček uzavřete a promačkejte. Tento proces opakujte tak 6-7 krát. Nepanikařte, pokud směs začne pěnit. Je to vcelku normální, díky obsažené jedlé sodě a kyselině.

Konečná směs by měla mít konzistenci podobnou těstu na koláče. Pokud směs stlačíte, měla by být tvrdší. V této fázi přidejte esenciální olej a znovu promačkejte. Směs velmi silně natlačte do forem. Pokud máte dvě stejné formy, je ideální jednu naplnit a druhou formou směs ještě dotlačit. Směs nechte zaschnout. Obvykle to trvá 2-3 dny. Poté vyjměte bomby z forem a nechte ještě proschnout minimálně 2 dny.

Bomby uchovávejte v dobře uzavíratelné nádobě, nejlépe v plastové.

Použití bomb je velmi jednoduché. Stačí jen bombu hodit do záchodu. Jakmile začne pěnit, můžete záchod pročistit štětkou. Záchod bude během chvil neuvěřitelné čistý.

Neztrácejte čas dlouhým úklidem a vyzkoušejte tuto přírodní bombu.

Zdroj

O autorovi

Profilový obrázek

Karla Líbalová

29 komentářů

 • skusal to uz niekto? nerozumiem, ze kyselina a soda, a to sa potom nezneutralizuje? nie som chemik, ale ked to zreaguje a vypeni ….. ved to je ten „ucinok“ . inak ako napad to vyzera perfektne.

  • Kyselina citrónová je výborná na odstránenie vodného kameňa a keď to vsetko zaplní tak sa dostane na celu plochu wc … Tak asi tak

  • Ino, nejste sice chemik, ale zdá se, že jste v chemii dávala pozor. Samozřejmě že tenhle nesmysl nemůže fungovat, kyselina se sodou se zneutralizuje už při výrobě „bomby“ a škrob nic moc nevyčistí… ale na druhou stranu, bude to hezky vonět a neublíží to přírodě jako ty kupované sajrajty, co lidi do záchodů lijí.

   • Já jsem to zkoušela a je to na prd. V mističkách to pěnilo,tak že pak to nemělo žádný účinek. Nevím jak zabránit pěnění, než to uschne je to blbost.

    • Škoda, že jsem si nepřečetla komentáře. Naivně mě to nadchlo a nic. Umíchala, dala do formiček…po pár dnech jsem vše nasypala do WC, protože nepěnila ani ta první bomba, ani ta poslední. Úplná hovadina. Ano, zůstanu u octu, ten je nejlepší.

  • ano, zneutralizuje, a při tom procesu právě dojde k pěnění a odstranění nečistot, já nezkoušela tento recept, ale běžně provádím úklid tak, že nanesu sodu a pak to postříkám octem, a funguje to parádně…

 • účinek to může mít a má u zanešeného kuchynského odpadu. Ale na usazeniny kys. močové a dalších solí to žádný dopad nemá. Na to opravdu musí být silnější sloučenina, např.ocet.. A navíc ještě přidat člověčí sádlo, protože samo to od podkladu neodpadne.

Zanechte komentář

error: