Velký přehled bylinných sirupů na nachlazení, kašel, trávení a žaludek!
VELKÝ PŘEHLED BYLINNÝCH SIRUPŮ!
Domácí bylinné sirupy mají rádi děti i dospělí. Jejich příprava není vůbec složitá a jejich velkou výhodou je, že si můžete být zcela jisti co v tom sirupu je. Koupit něco, co je plné konzervantů, chemických látek a ovoce to zřejmě moc nevidělo, a na to jak je příprava snadná, tak je škoda si nějaký ten bylinný elixír nenamíchat.
Můžete je užívat samotné nebo například v teplém čaji, a to v období nemoci, či jen jako prevenci po celý rok. Problém sirupů je množství cukru, doporučuji použít hnědý nerafinovaný, který je alespoň zdravější variantou bílého, ale ten samozřejmě můžeme použít také. Můžete také přidat citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou, aby se sirup tak rychle nekazil.
DIVIZNOVÝ
Potřebujeme:
hrst květů Divizny velkokvěté
cukr
Diviznu dáme do litrové sklenice a posypeme cukrem, takto střídáme vrstvy, až naplníme sklenici. Necháme 5 dní stát a poté scedíme. Sirup necháme napěnit a potom stočíme do láhve a zazátkujeme.Při onemocnění průdušek užíváme několikrát denně 1 polévkovou lžíci.
JITROCELOVÝ
Jitrocelový sirup užíváme na kašel, na zahleněné průdušky a při potížích s dýcháním. Každou hodinu si dáme 1 lžičku sirupu, dokud kašel nepřejde.
Recept č. 1
Potřebujeme:
listy Jitrocele kopinatého
cukr
Do sklenice od okurek dáme listy Jitrocele, posypeme cukrem, pak zase vrstvu listů a tak střídavě až po hrdlo. Dobře utlačíme, láhev zakryjeme celofánem a zavážeme. Za několik týdnů pustí jitrocel šťávu, kterou pak scedíme.
Recept č. 2
Potřebujeme:
5 jitrocelových lístků
4 lžíce vody, med
K rozetřeným jitrocelovým lístkům přidáme vodu a směs necháme pomalu zahřát. Postupně přidáme med, dokud nevznikne sirupová konzistence.
KOPŘIVOVÝ
Recept č. 1
Potřebujeme:
250g čerstvých mladých lístků kopřivy
1,5l vody
500g cukru
Listy kopřivy necháme přejít varem a odstavíme na 12 hodin. Pak scedíme, přidáme cukr a svaříme do hustoty sirupu.
Jako podpůrný a preventivní prostředek se užívá 1 lžíce 3krát denně.
Recept č. 2
Potřebujeme:
100 mladých kopřiv
4l vody
4kg krystalového cukru
100g kyseliny citrónové
1dl rumu
Mladé kopřivy (15-20 cm dlouhé) dobře propereme a necháme okapat. Zalijeme převařenou vlažnou vodou a necháme stát 24 hodin. Scedíme a zahřejeme na 80° C, přidáme krystalový cukr, kyselinu citrónovou a rum.
Při žaludečních potížích užíváme denně 1 lžíci.
LIPOVÝ
Potřebujeme:
3 hrsti čerstvého květu lipového
1l vody
1 lžička kyseliny citrónové
1kg cukru
několik hřebíčků
Lipový květ omyjeme, přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat do druhého dne. Pak přecedíme, uvedeme do varu a přidáme kyselinu citrónovou a postupně cukr. K ochucení použijeme několik kousků hřebíčku. Povaříme 15 minut a horké plníme do lahví. Uchováváme v temnu a chladnu.
Používáme při onemocnění průdušek a při nachlazení.
MÁTOVÝ
Potřebujeme:
60g čerstvých lístků Máty peprné
500g cukru,
1 / 2l vody,
šťáva z 1 citronu
Vodu s cukrem svaříme na hustý sirup. Do něj přidáme drobně pokrájenou mátu a necháme přejít varem. Přikryté necháme asi 1 hodinu louhovat, potom přecedíme a dochutíme citronem.
Užíváme 3x denně 1 lžíci při nechutenství a nachlazení.
MEDUŇKOVÝ
Potřebujeme:
5l vody,
10g kyseliny citrónové,
200g natě i se stonky Meduňky ,
1l vody svařené s 1kg pískového cukru
Vodu přivedeme k varu, necháme trochu schladnout, přidáme kyselinu citrónovou a meduňku. Necháme 24 hodin stát. Potom scedíme, přidáme 1 l vody svařené s cukrem a necháme vychladnout. Naplníme do lahví a uchováváme v chladu.
Sirup přidáváme do čaje, zlepšuje trávení.
Z ČERNÝCH JEŘABIN
Potřebujeme:
2,5kg Černých jeřabin
3l vody
3 lžičky kyseliny citrónové
cukr
Dáme vařit vodu, do teplé dáme umleté jeřabiny a kyselinu citrónovou. Necháme 2 dny stát, občas zamícháme. Přecedíme přes hustý cedník a přidáme cukr (na 1 kg šťávy 1 kg cukru). Mírně zahřejeme až se cukr rozpustí, potom plníme do lahví.
Je to velmi zdravý a lahodný sirup, který uleví při zažívacích i žaludečních potížích.
ŠÍPKOVÝ
Recept č. 1
Jader zbavené šípky nakrájíme a zalijeme studenou vodou, necháme 30 minut stát a poté zvolna přivedeme k varu. Povaříme necháme vychladnout, přecedíme a do 1 litru čerstvé šťávy přidáme 500g cukru, který necháme rozpustit.
Podáváme při onemocnění močových cest a při všech formách nachlazení.
Recept č. 2
Potřebujeme:
150g celých šípků
50g rakytníku
50g máty peprné
1l vody,
1kg cukru
50g kyseliny citrónové
Šípky, rakytník a mátu zahříváme ve vodě tak dlouho, až přivedeme k varu, ale nevaříme. Po vychladnutí vymačkáme přes plátýnko, přidáme cukr a kyselinu citrónovou a zahříváme, až se cukr rozpustí. Pak sterilizujeme 20 minut při 80°C. Podáváme při nachlazení.
ŽALUDEČNÍ ELIXÍR
Na macerát potřebujeme:
1,6g sušené pomerančové kůry
1,6 citrónové kůry
1,6g puškvorce
1g muškátového oříšku
1g majoránky
1g skořice
1g pelyňku
0,65g hřebíčku
0,65g kardamomu
0,65g rozmarýnu
0,3g zeměžluče
650ml vody, na sirup 160 ml vody a 320 g cukru
Jemně řezané nebo drcené drogy macerujeme 10 dní a poté scedíme. Macerát smícháme se sirupem.
SIRUP NA KAŠEL A PRŮDUŠKY
Do 3,5 litrové láhve dáme po vrstvách podběl, kopřivu, sedmikrásku, jitrocel, diviznu, lipový květ, a květ bezinky a každou vrstvu prosypeme cukrem. Bylinky postupně mačkáme do sklenice a hrdlo převážeme prodyšnou látkou.
Po dodání poslední vrstvy necháme louhovat 1 měsíc. Potom scedíme a můžeme užívat.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos