Jídlo

Vše o veganství aneb je tato forma stravování zdravá?

Už jste někdy slyšeli o veganství? Pravděpodobně ano, jelikož se s tento stravovací trend stal opravdu populárním. A je to opravdu jen stravovací trend? Vegani jsou lidé, kteří se rozhodli vynechat ze svého jídelníčku nejen maso, ale všechny živočišné produkty, jako je mléko a mléčné výrobky, vajíčka a dokonce i včelí med. Seznamte se s tímto způsobem stravování spolu s námi.

Veganství

První představa, která napadna každého normálního strávníka je, co ten vegan asi jí? Lidé mají často pocit, že vegani nemohou nic jíst, když je z jejich stravy vynecháno maso, mléko i vejce. Opak je však pravdou. Vždyť mnoho pokrmů je veganských a ani si to pořádně neuvědomujeme, navíc spoustu potravin můžete nahradit. Stačí si jen hlídat vyvážený denní příjem látek, doplňovat bílkoviny s pomocí luštěnin a dbát na přísun některých vitamínů (komplex vitamínů B) a minerálních látek (železo).

Proč nejíst živočišné produkty?

Důvodů, proč vegani nejedí živočišné výrobky, je poměrně mnoho, jsou to důvody  převážně etické, ale může mezi ně patřit i nechutenství k masu, snadnější způsob hubnutí, zdravější životní styl, ochrana proti mnoha chronickým onemocněním a podpora zdraví, které sebou může veganská dieta pro některé přinést. Důležité je, aby si lidé uvědomili, že každý z nich je jiný a někomu může veganství vyhovovat, někomu naopak ne. To jednoduše vycítíte podle tělesných změn, které vám změna na veganskou stravu přinese. Pokud se po úpravě jídelníčku budete cítit skvěle, plní energie a vaše pleť ani vlasy se nezmění, pravděpodobně vám strava vyhovuje, pokud se vám však zhorší pleť, začne se horšit stav vlasů či se cítíte stále unavení, něco je špatně. Chce to doplnit některé látky či přejít na jiný způsob stravování.

Co vegani jedí?

Otázkou zůstává, co si může vegan dopřát? K snídani si místo chleba se šunkou připraví ovesné vločky s rostlinným mlékem, ovoce, ořechy, semínka či luštěniny. Vegani mají na výběr z nepřeberného množství potravin, tak například.

  • ovoce a zelenina
  • houby
  • klíčky
  • ořechy a semena
  • bylinky a koření
  • řasy
  • celozrnné výrobky
  • luštěniny
  • oleje a octy
  • rostlinná mléka
  • ořechová másla
  • tofu, seitan
  • rostlinné sirupy (agávový, datlový, javorový)
  • kakao, atd.

Je toho poměrně mnoho. Vegani nahrazují mléko kravské rostlinným, máslo si připravují z ořechů, bílkoviny z masa nahradí luštěninami a vajíčko mohou v mnoha pokrmech nahradit též. Z této stravy vám jistě nebude chybět ani dostatek sacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamín C a E.

Je veganská strava zdravá?

Pokud si budete dopřávat výše zmíněné potraviny, zvláště čerstvou a kvalitní zeleninu, ovoce, ořechy, luštěniny, atd. můžeme říct, že veganská strava je zdravá, ale jde především o to, aby obsahovala dostatek látek, které vaše tělo potřebuje. Veganství vás preventivně chrání před obezitou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou II. typu a kardiovaskulárním onemocněním. Důležité je, aby byla veganská strava dostatečně promyšlena a naplánována podle nutričních tabulek, aby vaše tělo nestrádalo. A stále nezapomínejte na to, veganské stravování není pro každého z nás.

Jak potraviny nahradit?

Jak už jsme zmínili, vegani mnoho potravin jednoduše nahradí. Třeba míchaná vajíčka si můžete připravit z rozmačkaného tofu spolu s trochou pepře a černé soli, která mu dodá jedinečnou chuť a vůni vajíček, přidejte špetku kurkumy a osmahněte. Vznikne vám směs, která má texturu jako vajíčka a také jako míchaná vajíčka chutná, dokonce i tak díky kurkumě vypadá. Takto si vegani hrají s mnoha pokrmy. Například koláče a dorty si připravují z ovoce, ořechů, celozrnné mouky a místo vejce použijí banán či chia semínka. Tučnou snídani nahradí smoothie nebo ovocem, oběd zeleninou a luštěninami, chléb krekry, atd.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button