Rady a tipyRecepty

Vyrobte si sami jedno z nejunikátnějších vín: pampeliškové je delikátní

Každý z nás za život ochutnal zřejmě hned několik druhů vín. Některé chutnalo více, jiné méně, ale kdo okusil pampeliškové víno, ví o tom své. Je neskutečně lahodné a můžete si ho vyrobit i sami.

Pampelišek totiž roste všude dost, tudíž to nebude žádný problém. Na sladší víno použijte květy, na sušší styl vína pak i kořen. Ať tak či onak, je potřeba rostlinu dobře očistit.

Kořeny totiž mohou skrývat bakterie, o kterých ani nevíme. Nachází se v hlíně a písku, když rostlinu vytáhneme i s kořenem. Recept na pampeliškové víno

Složení:

  • 1 balíček univerzálního vinařského droždí
  • ¼ šálek teplé filtrované vody
  • 4 šálky nasekaných pampelišek
  • ¼ šálek citronové šťávy
  • ¼ šálek limetkové šťávy
  • šťáva ze 4 pomerančů
  • ¼ šálek nakrájené pomerančové kůry
  • 1 lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru
  • 4 šálky surového cukru
  • 1 skleněný džbán s vodou (o obsahu 2,5 litru)

Ujasnění: 

Je již předem jasné, že kvasinky se živí cukrem, proto je důležité, ho do receptu zařadit. Kvasinky musí růst a kvasit, aby vzniklo víno. Pokud toužíte po lehčí variantě, použijte na jedno droždí alespoň ½ šálku cukru, na zbytek lze využít náhražku cukru.

Nicméně s tím moc neexperimentujte, jelikož je důležité, aby vám víno kvasilo. Odložte směs kvasnic a přejděte k dalšímu kroku.

Instrukce:

Pampelišky dobře očistěte. Přidejte šálek filtrované teplé vody a promíchejte. Všechny zbývající přísady přidejte do hrnce a duste asi hodinu. Vypněte a trochu ochlaďte.

Přeceďte přes jemné sítko a přelijte do demižonu a dejte směs kvasnic. Dobře promíchejte. Víno je nutné uzavřít a nechat odstát na chladném a tmavém místě asi 3-4 týdny.

V momentě, kdy přestane bublat, je hotovo. Po dokončení můžete sediment podle potřeby odčerpat. Tekutinu naplňte do tradičních lahví na víno a zazátkujte.

Poznámka:

Je velmi důležité, aby fermentační proces skončil před uzavřením. Pokud tak neučiníte, riskujete výbuch.

Pití vína

Jakmile lahve uzavřete, můžete víno hned vypít nebo ho uchovávat v lednici. Nejlepší však chutná, když se pije po 3-4 měsících. Není tak drsné na jazyk a je mnohem příjemnější.

Kdo neholduje vínu, může připravit vinný ocet

Někteří lidé nepijí víno, ale k vaření používají ocet z bílého vína. Jde připravit i z pampeliškového. Skvěle doplní saláty.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button