Pokud máte ve zvyku při chůzi přikládat váhu na prsty nebo chodíte malými kroky, může to o vás leccos vypovědět. Věřte tomu nebo ne, ale váš styl chůze odhalí hodně o vašem zdravotním stavu.
Tělo se vždy pohybuje v souladu s obecným zdravotním stavem organismu. Buďme tedy konkrétní a přiřaďme si některé nemoci ke stylu chůze. Pokud člověk chodí tak, že sotva ohne plantární část nohy, může mít problém s chodidlem. Netrápí vás „kuří oko“? I kožní defekty hrají roli.
V případě, že při chůzi vytáčíte kolena směrem ven, kam také vyčnívají, je dost možné, že trpíte osteoartrózou. Dejte si na vytáčení kolen pozor. Dalším častým problémem je postavení kolen proti sobě, tzv. X. Pravděpodobnost revmatoidní artritidy je velmi vysoká, až u 85% pacientů. Myslíte si, že máte nějaké potíže s chůzí i vy? Obraťte se na vašeho lékaře a zjistěte, oč se jedná.
Kolébavá chůze
Tento člověk se vyznačuje šouravou pomalou chůzí, protože těžko zvedá nohy od podlahy. Pokud se navíc naklání i dopředu a jeho kroky jsou krátké a váhavé, může se jednat o Parkinsonovu chorobu. Hodně podobné kroky mají i lidé s Alzheimerovou chorobou. Houpavá chůze ukazuje, že mozek a svaly nejsou připojeny tak, jak by měly být.
Kyčelní svaly jsou důležité pro stabilizaci pánve. Jsou zodpovědné za to, že když zvedneme jednu nohu, druhá noha se postará o to, že je tělo v rovnováze. Když jsou tyto svaly slabé, projeví se to při chůzi, boky nebo pánev se sníží k jedné straně. Tento jev může souviset i s mírnou bolestí zad.
Malé kroky
Pata se dotkne země již na začátku vykročení. Kolena by měla být, co nejrovnější. Pokud ne, naznačuje tento stav ohrožení mobility kolene. Takoví lidé obvykle chodí malými krůčky. Podobný problém odhalí i problémy s kyčlemi, když jdete třeba na procházku. Zkuste se v tomto ohledu více sledovat.
Chůze na prstech
Pokud člověk chodí po špičkách a více došlapuje na jednu nohu, je dost možné, že prodělal mírnější mrtvici, která většinou postihuje pouze jednu stranu těla.
Chůze na prstech – obě nohy
Lidé, kteří chodí po špičkách prstů u obou nohou, mohli v dřívější době utrpět poškození mozku nebo míchy, např. mozková obrna. Občas takhle chodí malé děti a nemusí to být známka žádné poruchy, ale rozhodně se poraďte s lékařem.
Jemné mávání rukama
Pokud chodíte tak, že při chůzi kýváte rukama, je to příznak toho, že je vaše pánev nedostatečně stabilní. Může tam být nějaký druh omezení mobility zad. Možnými následky jsou bolesti v dolní části zad a vyšší náchylnost ke zranění, takže je třeba vyhledat fyzioterapeuta.
Jedna noha je kratší, než druhá
Když se pánev při chůzi dostává obloukem k jedné straně, má člověk jednu nohu kratší. Často si tak můžete všimnout změn v oblasti bederní páteře. V těchto případech mohou pomoci speciální vložky, které jsou umístěné v obuvi.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos