Prevence

Vyzkoušejte si plavecký trénink a objevte 8 zdravotních výhod, které vám plavání přináší

Plavání je oblíbeným sportem, který bychom si měli užívat po celý život. A proč? Plavání vám přináší zdravotní výhody a skvěle formuje vaše tělo, chrání vás proti obezitě a uvolnění vnitřních svalů. Navíc vám kromě tohoto všeho přináší i skvělou náladu. Vzpomeňte si, kdy jste byli naposledy plavat a zajděte si do bazénu.  

Proč byste měli pravidelně plavat?

Plavání je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro děti, dospělé i seniory. Jeho výhodou je především to, že příliš nezatěžuje kloubní aparát, přesto posiluje celé tělo a pracujete na zlepšení celkové kondice. Dopřávejte si však plavání pravidelně, aby byl výsledek znatelný.

Prokrvení celého těla

Během plavání zapojuje celé tělo, nejen svaly, ale také váš dech pracuje na vašem těle. Posilujete i vnitřní svaly a dochází k prokrvení celého těla. Zvyšuje se také objem plic. Díky celkovému prokrvení dochází i k posunu týkající se vašich kognitivních funkcí. Mozek si totiž může užívat dávku kyslíku. Zlepšuje se vaše soustředění, paměť i další kognitivní funkce.

Plavání vám zvedne náladu

Po plavání se budete navíc cítit skvěle. Sami to určitě znáte, během plavání vás nikdo neruší, poté si dopřejete odpočinek ve vířivce a v páře a váš mozek se oprostí od zbytečných myšlenek. Po plavání nastupuje lepší nálada, jelikož vás tento sport zbavuje napětí a stresu. Pomáhá i lidem, kteří trpí bolestmi spojenými s revmatismem.

Snižuje krevní tlak

Lidé, kteří trpí hypertenzí by si měli dopřávat plavání pravidelně. Plavání snižuje krevní tlak, uklidňuje a dlouhodobě vám s tímto problémem pomáhá. Podle studií pravidelné plavání pomáhá snížit krevní tlak.

Delší život díky plavání

Pravidelný sport je prevencí mnoha onemocnění a zvláště sport, který je tak příznivý pro vaše zdraví. Pravidelné plavání snižuje riziko vzniku mnoha civilizačních onemocnění a tím prodlužuje váš život.

Snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Snižuje také riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Studie zaměřující s na pacienty s osteoartrózou zjistili, že plavání je jedním z efektivních způsobů, jak zvyšovat správnou činnost kardiovaskulárních funkcí.

Redukuje bolesti zad

Plavání je i skvělým pomocníkem, který zbavuje bolesti zad, zvláště v dolní části. Vyměňte léky proti bolesti za pravidelné plavání v bazénu. Pokud si dopřejete plavání dvakrát týdně, bolest zad začne postupně ustupovat. Plavání je v péči o vaše záda velmi užitečná a přitom není tolik fyzicky náročné.

Při problémech s kloubním aparátem

Plavání je skvělou alternativou cvičení pro osoby, které mají problémy s kloubním aparátem, zvláště u cvičení, ve kterých jsou tvrdší dopady a velký tlak na vaše klouby.

Hubnutí

Jako každé cvičení a sport sebou kromě řady zdravotních výhod nese také příjemné hubnutí, které posiluje vaše sebevědomí a dobrou náladu. Díky plavání spalujete tuky po celém těle a hubnete rovnoměrně.

Trénink pro začátečníky

Hlavním cílem tohoto tréninku je procvičit tělo a zopakovat si základní plavecké styly. Vzdálenost by měla být 700 m.

2 x 50 metrů volný styl (zahřívání)
2 x 50 metrů na znak
2 x 50 metrů prsa (zaměření na techniku)
2 x 50 metrů motýl (pokud nemůžete plavat motýlem, pak zkuste kraula)
2 x 100 metrů mix (25 metrů z každého: motýl, na znak, prsa, kraul)
2 x 50 metrů prsa (chlazení)

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button