PrevenceZdraví

Záliby přinášejí uspokojení, kromě toho mají mnoho zdravotních přínosů

Pokud máte koníčka, pravděpodobně to děláte rádi. Koníčky vám dávají šanci zapojit se do činností, které vás baví, a pomáhají vám odbourat stres. Velmi často se přistihnete, že se po náročném dni nebo týdnu v práci těšíte, až se budete moci věnovat svému koníčku.

Vaším koníčkem může být cokoliv, ale mít něco, na co se moc těšíte, vás naplňuje pocitem štěstí. Ještě lepší je, když si uděláte čas na to, abyste si dopřáli to, co děláte rádi, a zlepšíte tím své fyzické i duševní zdraví.

Snižuje stres

Když se budete ve volném čase věnovat svým zálibám, snížíte hladinu stresu. Dospělí, kteří si našli čas na záliby, považovali čas, který tak strávili, za relaxační, příjemný a užitečný. Sdíleli také, že zážitek vedl ke zvýšené touze pokračovat ve zlepšování svých dovedností, což vede ke snížení hladiny kortizolu.

Kortizol je lidský stresový hormon a stresová reakce vašeho těla je spojena s prudkým nárůstem hladiny kortizolu.

Podporuje duševní zdraví

Mít koníček vede ke zlepšení duševního zdraví. Pokud váš koníček zahrnuje fyzickou aktivitu, povede to ke snížení stresu a nižšímu krevnímu tlaku a srdeční frekvenci.

Pohybovat se venku nebo, ještě lépe, blíže k přírodě, má mnoho výhod, jako je lepší nálada a lepší soustředění. Můžete toho dosáhnout, když strávíte venku pouhých 10 minut.

fotografovani-konicek

Zlepšuje vztahy

Nalezení podobně smýšlejících lidí, kteří rádi dělají stejné činnosti jako vy, by mohlo mít další výhody. Provozování skupinových aktivit, jako jsou týmové sporty nebo dobrovolnictví v oboru, na které vám záleží, pomáhá zlepšit vaše komunikační dovednosti a budovat zdravé vztahy s ostatními.

Mnoho lidí prochází pocitem osamělosti v různých fázích svého života. I když tento pocit není příliš problematický, mít jej po delší dobu je nezdravé a mohlo by vést k horšímu fyzickému, duševnímu a kognitivnímu zdraví. Je také spojena s dalšími zdravotními stavy, jako je obezita , krevní tlak a vysoký cholesterol. Nedostatek společenské aktivity po dlouhou dobu je téměř stejně špatný jako kouření 15 cigaret denně.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou koníčky důležité, je to, že mohou poskytovat výhody skupinových aktivit, zejména těch, které děláte rádi. To by mohlo pomoci překonat jakýkoli pocit osamělosti a také snížit vaše šance na úmrtnost až o 50%.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button