Přírodní léčbaZdraví

Zavítejte do přírody na sběr bylinek: jitrocel a lopuch

Cítíte se nevýkonní? Místo toho, abyste se soustředili na práci, kašlete a kýcháte? Máme pro vás rychlou a levnou záchranu. Nemusíte chodit nikam daleko, jitrocel je domácí prostředek, který znaly již naše babičky.

Mimo chřipky si dokáže poradit i s běžným nachlazením. Zbystřit by teď měly ženy – léčí totiž také ženské gynekologické záněty. Jitrocel vlastní tedy široký rozptyl, co se týče jeho použití.

Navíc ho lze nalézt ve volné přírodě, takže je i snadně dostupný. Jeho listy a semena se dají zakoupit v obchodech s přírodními produkty a v lékárnách. Jeho hlavními účinnými látkami jsou iridoidy, slizy a flavonoidy.

K čemu je ještě dobrý?

Listy můžete použít orálně v případě onemocnění dýchacích cest nebo si z nich připravit čaj. Jitrocel uvolňuje sekret z průdušek, zmírňuje kašel a dá se taktéž kloktat. Bolí vás v krku, že nemůžete pořádně polknout? Nemáte kvůli tomu ani chuť k jídlu? Jitrocel poskytuje úlevu zanícenému krku a mimo jiné také posiluje močové cesty.

Příznivě působí na játra, pálení žáhy, bolest žaludku a průjem. Snižuje zadržování tekutin v těle. Kromě toho je vhodný na kůži k hojení ran.

Jaké jsou jeho vlastnosti?

  • antibakteriální, adstringentní, protizánětlivé, detoxikační, expektorační, čistící, diuretické, antispazmolytické, dekongestantní a hojivé

Jitrocelový čaj – složení:

  • 3 až 4 gramy listů z jitrocele
  • 240 ml vody

Postup:

Listy vložte do 1 šálku vroucí vody a nechte po dobu 3 minut vyluhovat. Pijte teplé 3 – 4 x denně.

Podobně se v lékařství využívá i lopuch větší (Arctium lappa). Především se z něho připravuje odvar, tinktura nebo prášek. Vnitřně je skvělý na detoxikaci organismu a odplavení škodlivin močí. Budete se cítit zase jako znovuzrození. Zevně je jeho aplikace vhodná v dermatologii, kde se uplatňuje při lupence a revmatismu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button