KrásaRady a tipy

Zkuste si výrobu domácí rtěnky s levandulovým esenciálním olejem

Vyrábět si můžete nejrůznější domácí kosmetiku, od domácího sprchového gelu, krémů, odličovacích vod po doma vyrobenou tvářenku. Nechte se inspirovat dnešním článkem a zkuste si výrobu domácí rtěnky s obsahem esenciálního oleje z levandule, který vaše rty krásně provoní. V tomto článku se dozvíte nejen o postupu výroby levandulové rtěnky, ale také o historii výrovy rtěnek. 

Příběh rtěnky

Jak jistě víte, rtěnka je klasický kosmetický pomocník, který se aplikuje na rty a doplňuje je o zajímavou barvu. Obsahuje různé pigmenty, oleje a vosky, které tvoří dané barvy a často také poskytují ochranu vašim rtům. Rtěnka byla vždy součástí módní vizáže, ale historie rtěnky se váže až ke starým Egypťanům, kteří používali hennu k malování rtů. Egypťané si rtěnky vyráběli, používali rtuťové rostliny, které obsahovaly algin, jod a brom, jež vytvářely červenohnědou barvu. Nicméně tato kombinace byla potencionálně jedovatá. Pravdou je, že ani mnoho dnešních průmyslově vyráběných rtěnek není zbaveno toxinů. V USA byla provedena studie zvaná „Poison Kiss“, která zjistila, že více než 60 % testovaných rtěnek ze 33 kusů obsahovalo olovo, které se absorbuje do těla přes pokožku.

Zpět však k historii rtěnky. V určitých obdobích bylo zdobení obličeje jakýmkoliv make-upem včetně rtěnky považováno za nepřijatelné. Například hnutí vedené Thomasem Hallem, anglickým pastorem, prohlásilo, že make-up a celkově obličejová malba je dílem ďábla a ženy, které se jím malují, se snaží jen rozšlehat plameny chtíče v srdcích mužů. Britský parlament odsoudil používání rtěnky v roce 1770 a tvrdil, že ženy svádějí muže za použitím kosmetiky a byly obviňovány z čarodějnictví. Dokonce i královna Viktorie prohlásila make-up za nevhodný a vulgární; za věc, kterou nosí herci a prostitutky. Proto tolik bledých tváří v dějinách.

Později, především díky filmovému průmyslu, si rtěnky a make-up našly zpět cestu k ženám. Stalo se dokonce společenskou povinností žen, aby si „nasadily obličej“ a nebylo o nich hanlivě mluveno.

Jak si vyrobit přírodní rtěnku?

  • 3/4 čajové lžičky kokosového oleje
  • 1 lžička strouhaného včelího vosku
  • 1 lžičku bambuckého másla
  • 1/4 čajové lžičky ricinového oleje
  • 1 kapka levandulového esenciálního oleje
  • 1/4 lžičky jakékoliv kombinace: kakaového prášku, skořice, kořenového prášku z řepy nebo kurkumy
  • lžíce nebo malý nůž
  • malou uzavíratelnou nádobu

Umístěte kokosový olej, včelí vosk a bambucké máslo do skleněné či keramické nádoby. Připravte si hrnec s vodou a do ní vložte nádobu s připravenou směsí. Voda by se měla začít postupně vařit a přísady tavit. Dávejte pozor, ať se o nádobu nespálíte.

Kokosový olej je antibakteriálním činidlem, pomáhá vytvořit hladkou strukturu směsi a má hojivé účinky na vaše rty. Včelí vosk je skvělou léčbou pro suché, popraskané rty, které potřebují vlhčit. Bambucké máslo je fenoménem pro pokožku a vytváří jemné rty.

Do směsi se dále přidává levandulový esenciální olej a ricinový olej. Levandule poskytuje protistárnoucí vlastnosti a dodá rtěnce příjemnou vůni. Ricinový olej vytváří lesk a je též přírodním lékem na popraskané rty. Jakmile směs smícháte, přidejte svůj výběr prášků podle toho, jakou barvu rtěnky chcete, tedy kakao, skořici, kurkumu a řepový prášek v různých poměrech. Všechny tyto ingredience vám poskytují své antioxidační vlastnosti. Takto můžete vyrábět různé barevné směsi. Doma poté můžete mít i více než 10 odstínů přírodních rtěnek.

Nádobu opatrně vyndejte z tepla a nechte vychladnout. Následně použijte malou lžíci, abyste rtěnku přendali do malé nádobky s víkem. Jelikož není do rtěnky přidána konzervační látka, je dobré ji skladovat v lednici či na chladném místě.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button