TOP 10

10 typů, jak vést zdravý životní styl

V posledních několika letech se rozvinul pro nás poměrně nový životní směr, který můžeme nazvat jako zdravý životní styl. Obecné označení životní styl nezasahuje jen do roviny fyzického cvičení a zdravého stravování, ale také do organizace vašeho dne, relaxace a psychickému vypořádávání se s problémy a životními etapami. Podívejte se dnes s námi na 10 typů, díky kterým pro vás může být změna vašeho dosavadního životního stylu jednodušší.

Zdravá strava

Stále připomínaná pravda, která ale stále mnoho z lidí nepřesvědčila. Strava je základem vašeho života. Je to zdroj vaší síly, vašeho zdraví a energie, kterou máte po celý den. Stačí si tento fakt uvědomit a začít se svým jídelníčkem něco dělat. Nemusíte denně jíst jen zeleninu a kilo salátu, jak si to někteří překládají, ale dopřávat si v přiměřeném množství, vše, co máte rádi, ale zároveň do jídelníčku přidat věci zdravé. Myslete na pravidlo, všeho moc škodí.

Potřebné doplnění stravy

K základní stravě, kterou by mělo tvořit především ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky, obilniny a luštěniny, byste měli dodávat další doplňky, které vaši zdravou stravu ozvláštní a přidají zdravé látky. Máme na mysli především různé druhy oříšků, semínek, sušených plodů, sirupů, bezlepkových výrobků, apod. Stačí objevit svět nevídaných možností, které představují dnešní supermarkety a obchody se zdravou výživou.

Pravidelný pohyb

Ruku v ruce se stravou jde také pohyb. Dopřávejte si pravidelný pohyb ne jen proto, abyste zhubli, ale jako prevenci onemocnění a nepohyblivosti ve stáří. Procvičujte své svaly a kosti a dopřejte si aktivní životní styl.

Relaxace

Vedle pohybu je nesmírně důležitým bodem relaxace. Ta může mít podobu bylinné koupele, čtení knih, poslouchání hudby, jemného protahování či klidné procházky. Relaxace má uvolnit vaši mysl a tělo. Při ní si máte maximálně odpočinout a zapomenout na všechny problémy.

Stanovení cílů

Jak jsme se již zmínili, zdravý životní styl nesouvisí jen s pohybem a jídlem, ale také s vaší psychickou vyrovnaností. K té vám může domoci stanovení cílů, která vám v životě dají směr. Napište si do svého diáře či deníku cíle, kterých chcete za měsíc, rok, život dosáhnout. Ročních cílů může být třeba 10 anebo jen jeden.

Organizace času

Se stanovením cílů vzdáleně souvisí také vaše organizace času. Mnoho z nás má problém vše stihnout za pracovní týden. Reorganizujte svůj čas, napište si do diáře v týdnu aktivity, které chcete stihnout i na úkor toho, že jiné necháte stranou. Jde o to stanovit si priority, což je v naší společnosti a shonu opravdu potřebné. Nemůžete stihnout vše, mohli byste se z toho zbláznit.

Zaměření se sama na sebe

Dalším důležitým bodem je vnímání sebe sama a dopřávání si dostatku času. Tento bod propojuje relaxaci, pohyb, stravu, popřípadě organizaci času. Najděte si během týdně alespoň dvě hodiny času jen sama na sebe a dělejte to, co baví právě vás. Zdá se vám dvě hodiny málo? I to je pro některé velká potíž, věnujte sobě však přiměřené množství času, aby vaše rodina nestrádala.

Utužování vztahů

Problémem moderní společnosti je stále se prolamující vztahová síť. Oddalujeme se od svých příbuzných, jak v řádu kilometrů, tak v řádu příznivých vztahů. Snažte se nepálit mosty s vaší rodinou a utužujte vztahy v rodině i s přáteli.

Pobyt v přírodě

Tento bod je pro každého z nás nadmíru důležitý, i když většina obyvatel je zvyklá na život ve městě, v ruchu dopravy a ostatních lidí. Dopřejte si pravidelný pobyt v přírodě prostřednictvím procházky, dovolené, víkendového pobytu či při sportovním vyžití.

 

Život a elektronika

Ač se to může zdát v dnešní společnosti již naprosto normální, měli bychom si uvědomit, že elektronika ovládá náš život. Pracujeme na počítačích, máme mobilní telefony, tablety, zvukové přenašeče, dveře se otvírají samy, schody nás dovezou tam, kam potřebujeme, televize nás zabaví, apod. Jsme závislí na elektronice. Zkuste se ji na chvíli zbavit, třeba prostřednictvím pobytu v přírodě. Uvědomte si svůj život a nenechte se ovládat elektronikou. Elektroniku ze svého života vynechte alespoň při spaní, v ložnici by neměla být žádná elektronická zařízení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button