5 úžasných výhod správného držení těla
Udržování správného držení těla je pro celkové fyzické i psychické zdraví mnohem důležitější, než si většina lidí uvědomuje. Málokdo se může správným držením těla pochlubit, většinou se hrbíme nebo různě nakrucujeme, abychom se správně vměstnali k počítači nebo televizi. Často špatně držíme tělo i při chůzi a tato nesprávná poloha těla a páteře pouze přispívá k celé škále zdravotních problémů.
Co je správné držení těla?
Správné držení těla je způsob držení těla, který udržuje tři přirozené křivky páteře na jejich vhodných úrovních. Tyto tři křivky se vyskytují na krku, spodní části zad a středu zad, takže jejich udržování spočívá v tom, že držíte hlavu nad krkem a ramena nad boky. S těmito dvěma základními zarovnáními byste měli udržovat relativně zdravé držení těla. Mnohem jednodušší pomůckou je pamatovat si, že byste měli mít uši, ramena a kyčle v jedné rovině.
V rámci myšlenky dobrého držení těla je třeba zvážit dva různé stavy:
- Vaše dynamické držení těla: Forma se vztahuje k tomu, jak držíte tělo, když jste aktivní, jako je chůze, běh, chození po schodech nebo cvičení.
- Vaše statické držení těla: Na druhé straně statické držení těla souvisí s tím, jak držíte své tělo, když sedíte, řídíte, spíte nebo sledujete televizi.
Pro celkové zdraví je důležité jak statické, tak dynamické držení těla.
Důležitost správného držení těla
Mezi hlavní důvody, proč si udržet správné držení těla, patří mimo jiné posílení kognice, zlepšení nálady, zvýšení energie, prevence bolesti kloubů a usnadnění zdravého dýchání.
- Dýchání – Když jste shrbení, vyvíjíte tlak na vaše plíce a trup, což ztěžuje plný nádech, čímž se snižuje okysličení zbytku těla.
- Koncentrace – Když je vaše tělo špatně narovnané, může to způsobit zánět kloubů, krku a hlavy, což vede k bolestem hlavy a dalším příznakům, které mohou být rušivé a bolestivé. Špatné okysličení v důsledku špatného držení těla může také poškodit vaši schopnost myslet nebo se soustředit.
- Nálada a stres – Pokud vaše tělo zažívá stálou úroveň fyzického stresu, a to i na malé úrovni, může to způsobit nadměrné uvolňování stresových hormonů do těla, což může změnit úroveň vaší úzkosti a náladu.
- Bolest kloubů – Když nejste správně narovnaní, zbytečně to zatěžuje vaše klouby a vazy, čímž se zvyšuje riziko artritidy a osteoporózy. To ovlivňuje každou část těla, od kotníků a kolen až po kyčle a krk.
- Sebevědomí – Vzpřímený postoj může způsobit, že budete vypadat zdravěji, vyšší a silnější. Tím se zlepší váš sebeobraz a obraz, který promítnete do světa, aby ho viděli ostatní.
Způsoby, jak zlepšit držení těla
Mezi nejlepší způsoby, jak zlepšit držení těla, patří:
- Nácvik správného držení těla: Vědomým nácvikem zdravého držení těla vsedě, vestoje i vleže začnete odbourávat špatné návyky a zlepšujete své držení těla.
- Vytvoření systému autokorekce: Systémy autokorekce mohou mít mnoho podob, včetně nastavení budíku na každých 5 nebo 10 minut v práci nebo doma, který vám připomene, že máte opravit držení těla. Nakonec se to pro vás stane druhou přirozeností.
- Cvičení: Toto také posílí vaše základní svaly a zlepší svalovou vytrvalost, abyste udrželi tělo na správném místě po delší dobu.
- Hubnutí: Shození kilogramů vám může pomoci zlepšit držení těla a sílu jádra. To také zajistí, že nebudete trpět bolestmi v kříži.
- Správná obuv: Nošení správné obuvi vám také může pomoci udržet správné držení těla.
Se správným držením těla vám pomůže také mnoho instruktážních videí. Pokud trpíte bolestí zad, jednou z nejlepších možností je zaplatit si hodinu u fyzioterapeuta, který vám řekne, jakých chyb se při sezení nebo pohybu dopouštíte. Ukáže vám, jak správně sedět a co dělat proto, abyste posílili důležité partie zad.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos