PrevenceVitamíny

6 důvodů, proč byste neměli loupat jablka

Máte raději oloupaná jablka? Zbytečně se tak připravujete o důležité živiny. Jablečná slupka obsahuje mnoho vlákniny, vitamínů a to rozhodně není všechno. Hlavní zásadou, proč slupku neloupat, je i ochrana před rakovinou, což jste určitě netušili! Součástí jablek jsou navíc i jiné zdraví prospěšné látky, které společně s vnitřkem 100 % stojí za konzumaci.

apple-1081108_960_720

Slupka plná vlákniny

Jedno celé jablko má v průměru 4,4 gramů vlákniny, bez slupky je tato hodnota značně snížena – až na 2,1 gramů.

Existence spousty vitamínů ve slupce

Je zde zhruba 8,4 mg vitamínu C a 98 IU vitamínu A. Když jablko oloupete, přijdete až o 2 mg vitamínu C a o 37 IU vitamínu A, což je skutečně škoda.

jablečná slupka

Jablka vás ochrání pouze tehdy, pokud je nebudete loupat

Sloučenina, která je zodpovědná za uvolnění procesu dýchání při konzumaci jablka se nazývá quercetin – ten se nachází ve slupce. Výzkum ukázal, že lidé, kteří jedí pět nebo více jablek týdně, vlastní díky quercetinu zdravější plíce.

Quercetin je dobrý pro paměť

Podle výzkumu z roku 2004 má tento antioxidant velkou úlohu v boji proti poškozené tkáni v mozku. Je dáván do souvislosti s Alzheimerovou chorobou a jinými degenerativními procesy.

Kůra z jablek funguje jako prevence před rakovinou

Z University of Cornel pochází z roku 2007 studie, která došla k závěru, že triterpenoidní sloučeniny umístěné ve slupce jablka jsou schopny inhibovat nebo dokonce zabíjet rakovinné buňky. Nejlépe působí preventivně proti rakovině jater, tlustého střeva a prsu.

apple-juice-1055331_960_720

Úspěšný bojovník proti obezitě

Slupka z jablek obsahuje také ursolovou kyselinu, která je důležitou látkou proti obezitě. Současně podporuje i nárůst svalové hmoty, ale podporuje rovněž spalování kalorií, čímž riziko obezity snižuje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button