Ostatní

6 základních tipů pro ekologičtější způsob života

S rozvíjejícím se trendem rychlosti a konzumního způsobu života dochází k tomu, že nám naše planeta přestává stačit. Zahlcujeme ji odpadky a zapíráme důkazy o globálním oteplováním. I když se mnoho osob ohrazuje tím, že jedinec sám nic nezmůže, u koho jiného můžeme začít než u sebe. Jaké základní změny můžete ve vašem životě udělat, abyste žili ekologičtěji a více šetřili planetu Zemi?

Plátěná taška a pytlíčky

Plátěné tašky a síťovky již dříve používaly naše babičky a i dnes to má smysl. Pokud budete na nákup nosit své plátěné tašky, košíček, síťovku apod., ušetříte naší planetě zátěž v podobě igelitových tašek. Podobně je to také s pytlíky, dnes již snadno seženete plátěné sáčky či kompostovatelné znovupoužitelné pytlíčky, které můžete opakovaně nosit na nákup. Navíc igelitové sáčky se jen těžko recyklují, snažte se je nepoužívat. Většina ovoce je ve svém přirozeném obalu, slupce, která ho chrání po tisíce kilometrů, které k vám často putuje. To, že se nakonec dotkne košíku, už na jeho kvalitě pramálo změní.

Třiďte odpad

Snad to nejmenší, co můžete dnes udělat, je třídit odpad. Speciální popelnice na třídění odpad jsou dnes již na každém rohu a vy nemusíte třídit jen papír, sklo, plasty, ale i nápojové kartony, samozřejmě baterie, elektroniku a oblečení. Všechno se znovu recykluje a zužitkuje a neputuje to přímo do spalovny, která vytváří další znečištění.

Znovupoužitelné produkty

Základem změny k ekologičtějšímu a šetrnějšímu způsobu života pro naši planetu je to, pokud začnete používat místo jednorázových produktů, produkty znovupoužitelné. Na mysli máme například odličovací tamponky, které můžete zakoupit látkové, papírové kapesníčky, ale také dámské hygienické potřeby. Mnoho odpadu vzniká z dámských menstruačních potřeb, které lze nahradit menstruačním kalíškem a látkovými vložkami. Ano, je to trochu retro návrat, který však může pomoci naší matičce zemi. Další účinnou změnou jsou láhve na vodu, které můžete zakoupit plastové, z borosilikátového skla apod. Do těch si můžete připravovat každý den novou limonádu a vyhnout se nákupu plastových lahví. Myslete i na brčka, pokud je používáte, dnes se dají koupit kovová, která stačí omýt.

Myslete na svou spotřebu

Ekologičtěji se můžete chovat každý den. Myslete na šetření vody. Sprchujte se vždy jen pár minut a nenechávejte puštěnou vodu při čištění zubů. To vše je zbytečné. Využívejte na svých spotřebičích také eco režimy, které chrání přírodu i váš spotřebič. Myslete také na spotřebu oblečení, jídla a dalších produktů, které si dennodenně kupujete? Opravdu potřebuji pět nových triček? Nestačí mi jen dvě? Dnes jsme obklopeni množstvím nabídky, která podporuje naši touhu po nových věcech. Ale opravdu tyto věci k životu potřebujeme? Uvědomujeme si, co stojí za jejich výrobou?

Domácí kosmetika

Dobrou volbou, jak změnit svůj život k ekologičtější vlně, je také výroba domácí kosmetiky. Pokud si zakoupíte balení kokosového oleje, esenciální oleje atd. můžete si vyrobit celkem velké množství domácí kosmetiky. Dnes lze doma vyrobit domácí sprchový gel, deodorant, mýdlo, krém na obličej či pudr. I tímto způsobem ubíráte zatížení naší planetě.

V restauraci a kavárně

Důležité je i zmínit stravování v kavárně či restauraci, snažte se vyhnout plastovým táckům a plastovým příborům. Řešením je buď to, že do takovýchto restaurací přestanete chodit nebo si budete nosit svůj vlastní talíř. Nezapomeňte si ve chvílích, kdy si berete jídlo sebou vzít svou vlastní plastovou krabičku z domova. Podobně je o i s kávou. Pokud si zakoupíte termohrníček, hrníček z bambusu či keramický, můžete jej nosit sebou a nechat si do něj udělat kávu. Zase další zbytečný odpad méně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button