7 příznaků rakoviny plic, kterým byste měli věnovat pozornost
Raná fáze rakoviny plic není znatelná ani na snímcích hrudníku. Mezi rizikovou skupinu patří zejména lidé ve věku 55 až 80 let a aktivní kuřáci. Ti by měli projít diagnostikou plic preventivně, aby se vzniku karcinomu plic vyhnuli.
Pískání
Pokud jste si všimli podivného pískání či sípání, zvuků, které při dýchání normálně neslyšíte, navštivte co nejdříve svého lékaře. Tyto zvuky mohou být výsledkem řady zdravotních stavů, které mohou být neškodné a lehce vyléčitelné, ale mohou být i příznakem zánětu dýchacích cest.
Dušnost
Zadýchávání se či dušnost může být také jedním ze symptomů rakoviny plic. Důvodem je zúžení dýchacích cest či uložená tekutina v hrudníku. Pokud si všimnete, že se velmi často zadýcháváte a nemůžete popadnout dech i při jednoduchých tělesných úkonech, navštivte svého lékaře. Není přeci jen normální, aby vám vaše obvyklá činnost dělala takové respirační problémy.
Bolest v oblasti hrudníku, zad či ramen
Bolesti v oblasti hrudníku byste neměli považovat za samozřejmost, protože mohou být způsobeny metastázemi nebo onemocněním lymfatických uzlin či žeber. Nezáleží na tom, zdali se cítíte zdraví, měli byste s tímto problémem seznámit svého lékaře.
Přetrvávající kašel
Pokud vás již dlouho trápí přetrvávající chronický kašel, měli byste být velmi opatrní. Kašel patří mezi nejčastější ukazatele rakoviny plic. V případě, že se kašel vyléčí během 2-3 týdnů, šlo pravděpodobně o klasický kašel způsobený nachlazením či respirační infekcí. V případě, že vykašlávání hlenu pokračuje, navštivte svého lékaře a podstupte dostatečná vyšetření. Častý kašel s chraplavým a hlubším zvukem, který je doprovázen vykašláváním krve či hlenu, může být příznakem karcinomu plic.
Více na další stránce (viz výše).
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos