7 způsobů, jak udržovat mozek v dobré kondici
Podobně jako pečujeme o organismus zvnějšku, měli bychom se starat také o vnitřní orgány a mozek, který s přibývajícími lety postupně stárne. Čím lepší základnu si vytvoříte v mládí, tím pomaleji bude váš mozek stárnout. Jak udržovat mozek stále fit, aktivní a v dobré kondici?
Kognitivní pokles
S přibývajícím věkem dochází k tzv. kognitivnímu poklesu, který je však u každé osoby nesmírně individuální a odvíjí se nejen od genetických dispozic, vzdělání, rozvíjení mozku, ale i od pravidelné fyzické aktivity. Kognitivní pokles však můžete různými způsoby ovlivňovat. Začít byste však měli již v mládí a to tím, že budete mozku připravovat složitější úkoly, pravidelně ho trénovat a přinášet mu nové podněty. Riziko kognitivního poklesu je silně spojeno například s užíváním moderních komunikačních médií, která vyřizují mnoho úkolů za nás a my už nad řadou věcí nemusíme vůbec přemýšlet, či zastupují činnosti, ke kterým jsme dříve mozek aktivně užívali.
Jak podporovat zdraví mozku:
Zdravá strava
Zdravá strava je nesmírně důležitá pro zdraví celého organismu. Strava by měla být pestrá, vyvážená a konzumována v rozumné míře. Některé potraviny však mohou zdraví mozku přispět více než jiné. Ve spojitosti se zdravím mozku se hovoří především o stravování ve středomořském stylu, které je bohaté na syrovou zeleninu, ovoce, ale také ořechy, ryby, nenasycený olej (olivový olej) a rostlinné zdroje bílkovin (luštěniny). Díky tomu dochází k menší pravděpodobnosti vzniku kognitivních poruch a stařecké demence.
Pravidelný pohyb
Pohyb, cvičení a sport je nezbytný pro správné fungování celého těla a to včetně mozku. Díky pravidelnému pohybu dochází k posílení svalů, ale také roztahování krevních cév, které vedou krev obohacenou o kyslík až do mozku. Díky sportu se tak stěny cév roztahují a okysličená krev dobře proudí po celém těle. Cvičení také podněcuje vývoj nových nervových buněk a zvyšuje propojení mezi mozkovými buňkami. Díky tomu mozek funguje efektivně, lépe zvládá stres a déle si udrží kvalitní kognitivní funkce.
Pravidelné zdravotní prohlídky
Mnohé nemoci a další aspekty fyzického zdraví mohou ovlivnit zdraví mozku. To je důvod, proč byste si měli dopřávat pravidelné zdravotní prohlídky, měření především krevního tlaku, cukru a cholesterolu. O chronickém stavu se tak dozvíte včas a můžete tuto situaci řešit, aniž by se podepsala i na zdraví vašeho mozku.
Pravidelný spánek
Dopřejte si pravidelný a vydatný spánek, který je pro mozek důležitý v každém věku. Během spánku mozek pracuje, upevňuje vzpomínky a zpracovává vše, co se za den stalo. Studie prokazují, že existuje vazba mezi špatným spánkem a sníženou šedou hmotou v mozku, která pomáhá kontrolovat důležitý procesy, viz paměť.
Snížit stres
Stres je v dnešní době tichým zabijákem, se kterým se vypořádává každý z nás. Tlak v práci, v osobním životě i širší rodině se podepisuje na celkovém zdraví, a to i na kognitivních funkcích. Chronický stres dokáže poškodit mozek a vyvolává dlouhodobé změny ve struktuře a funkci mozku, dochází i ke kognitivnímu poklesu. Neustále vysoké hladiny stresového hormonu, kortizolu, vedou k oslabení kognitivním funkcí.
Sociální vazby
Velmi důležité jsou pro lidský mozek i sociální vazby. Zůstat sociálně aktivní, to je recept na to, jak si udržet mozek více stimulovaný a plný nových podnětů. Díky tomu je mozek stále procvičován a udržuje se v kondici. Silné sociální vazby jsou spojené se sníženým rizikem vzniku demence, podobně jako snížení krevního tlaku a prodloužení života. Sociální vztahy, které máte se svými blízkými a přáteli vás také povzbuzují k tomu, abyste byli více fyzicky aktivní, přináší vám nové úkoly a podněty.
Zájmy
Mnoho činností dokáže lidský mozek dobře aktivovat. Nezapomínejte proto ani na zájmy a smysluplné činnosti, u nichž se učíte novým dovednostem a vědomostem. Díky koníčkům a různým zájmům se budete cítit šťastnější a budete součástí dalšího kolektivu, zažijete také zábavu a neztratíte sociální vazby.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos