KrásaPrevenceZdraví

8 nejsilnějších antibakteriálních esenciálních olejů a jejich využití

Esenciální oleje se využívají nejen v aromaterapii, ale i na masáže a další lázeňské procedury. Řada z nich má antibakteriální vlastnosti a díky tomu se využívají i k léčebným účelům. Éterické oleje jsou již dlouhou řadu let známé pro své léčebné účely, málokdo si však uvědomuje, že mohou ničit bakterie, plísně či bojovat s celou řadou infekcí, aniž by měly vedlejší účinky, jako například některá antibiotika.

1.     Tea tree

Tento olej je jedním z antibakteriálních, antivirových a antimikrobiálních esenciálních olejů, které mohou být aplikovány přímo na kůži v nezředěném stavu. Je dobře známý pro svou schopnost léčit onemocnění kůže jako je ekzém, lupénka nebo bradavice.  Využívá se i při léčbě nehtové plísně či mykózy na nohou. Je také známý jako Melaleuca olej. Pochází z listů čajovníku a po staletí je používán domorodými kmeny jako antiseptikum – drcené listy přikládají na řezné rány, popáleniny a infekce.

Parní inhalace pomáhají vyčistit ucpané dýchací cesty. Dá se použít do difusorů či rozprašovačů vzduch. V tomto případě může působit jako prevence proti bacilům a virům vyskytujícím se ve vzduchu.

2.     Oreganový olej

Kromě toho, že se oregano používá jako koření, nabízí celou řadu terapeutických a antibiotických účinků. Jeho léčebných účinků využívali již ve starém Řecku. Obsahuje bakterie, které mají antiseptické, antivirové, antioxidační, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Máte – li problém s mykózou na nohou, vyzkoušejte koupel – stačí přidat několik kapek oleje do vody.

Kromě toho, že olej ničí samotné bakterie, minimalizuje také schopnosti bakterií produkovat toxiny do těla, jež mohou být velmi nebezpečné.

3.     Skořicový olej

Tento olej je jedním z nejsilnějších antibakteriálních olejů. Použitím do difuzorů vyčistíte vzduch a zničíte bakterie v něm obsažené. Pasta ze skořicové silice ničí bakterie v ústech.

4.     Grapefruitová silice

Tato silice je velice účinná jako přírodní antibiotikum a má schopnost bojovat s řadou infekcí. Kromě toho může pomoci při léčbě a prevenci proti infekcím v řezných ranách či odstranění mikrobů z ledvin a střev. Inhalování silic pomáhá odstraňovat únavu a stres, bolesti hlavy či deprese.

5.     Hřebíčkový olej

Velmi významné použití nachází hřebíčkový olej při léčbě bolestí zubů. Stačí přidat kapku oleje na vatový tamponek a přitisknout na bolestivé místo po dobu asi 15 minut. Olej lze také používat při léčbě onemocnění kůže (akné, bradavice) nebo inhalovat na zmírnění problémů s dýcháním (při nachlazení), účinný je také proti kašli.

6.     Tymiánový éterický olej

Olej je antibakteriální a antiseptický, působí proti křečím a má zklidňující vlastnosti. Pomáhá při nachlazení a infekcích horních cest dýchacích, zbavuje tělo toxinů. Používá se při léčbě únavy, artritidy nebo příznacích menopauzy. Přidejte několik kapek do difuzéru nebo jej využijte na inhalování.

7.     Lemongrass

Tyto silice mohou být používány v nosním spreji, lze je vtírat do pokožky hlavy k úlevě od bolesti, zmírňují bolesti svalů. Vtíráním do kůže pomůžete zlepšit krevní oběh, zmírníte svalové napětí a bolesti svalů. Potlačuje růst plísní na nohou.

8.     Olej z bergamotu

Tento olej má příjemnou citrusovou vůni. Používá se k hojení jizev, zmírnění bolestí hlavy, snižuje svalové napětí a ničí bakterie, pomáhá při infekcích močových cest. Také může být účinný na opary, neboť urychluje hojení.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button