OstatníPrevence

8 věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o zubních kartáčcích

Už asi stokrát jsme slyšeli zubaře mluvit o důležitosti pravidelného čištění zubů. A tak to poctivě děláme – dvakrát i víckrát za den, snažíme se tím malým kartáčkem s hráškem pasty dosáhnout i do nejzapadlejších koutů své ústní dutiny.

Čištění zubů se stalo naší druhou přirozeností, ale možná jsme zapomněli, jak důležitým nástrojem je samotný zubní kartáček a že bez něj bychom se v dnešním životě jen těžko obešli.

Náš kartáček nás prostě musí všude doprovázet. Ale co o této potřebné věcičce vlastně víme? Dole jsme vypsali nějaké zajímavé věci o tomto nástroji, který každý den pečlivě dbá o zdraví vašich úst.

Dříve si lidé čistili zuby větvičkami stromů

Historie čištění zubů sahá až do let kolem roku 4000 před naším letopočtem, kdy indičtí hinduisté používali k čištění zubů roztřepené větvičky. Starověcí Římané a Řekové si také zuby čistili větvičkami a listy. Číňané kolem roku 1600 před Kristem používali větvičky aromatických stromů, aby si vyčistili ústní dutinu a osvěžili dech.

V 15. století vynalezli první zubní kartáček s přírodními štětinami, které byly přichyceny na rukojeti z kosti či bambusu. Kolem roku 1780 v Anglii vynalezl vězeň William Addis první zubní kartáček moderního designu vyrobený z prasečích štětin a kosti. Poté, co se dostal z vězení, vydělal na tomto svém objevu velké jmění. Poté, až do roku 1938, kdy byl vynalezen nylon, se zubní kartáčky vyráběly ze zvířecí srsti či štětin.

Masová produkce zubních kartáčků začala v USA až 100 let po VB

V Anglii začal masový prodej zubních kartáčků kolem roku 1780, v Americe se tak stalo až o století později. Nyní Američané vyhodí v průměru 25 000 tun zubních kartáčků a utratí za ně přibližně 850 milionů dolarů každý rok. V současnosti používá tento nástroj jen 3,5 miliardy lidí, zatímco mobilní zařízení u sebe nosí více než 4 miliardy.

Elektrické kartáčky převyšují ty ruční

Kartáčky si prošly, stejně jako všechny jiné objevy, velkými změnami, od primitivních až po nejmodernější elektrické. První elektrický kartáček byl v Evropě vyroben společností Squibb v roce 1956. A v USA to byl Broxodent v roce 1960.

V současnosti je na trhu velká nabídka kartáčků, přičemž zubaři a dentisté preferují ty elektrické, jelikož mají více otáček za minutu, tudíž účinněji odstraňují zubní plak a usazené nečistoty. Experimenty dokázaly, že ty nejlepší elektrické výrobky mohou odstranit až o 11 % více plaku než manuální. Jednoduše se zdá, že přístroje i v tomto případě překonaly člověka.

Měkký je lepší než tvrdý

Zatímco logici budou oponovat, že tvrdé štětiny jsou účinnější, opak je pravdou. Měkké kartáčky jsou totiž lepší pro dásně, a právě dásně jsou to, na čem při čištění záleží minimálně stejně jako na samotných zubech.

Kartáček často měňte

Jakmile jsou štětiny roztřepené a slabé, nemohou zuby vyčistit efektivně, proto si kartáček měňte každé 2 až 3 měsíce, jakmile se začne třepit nebo po nemoci. Jestliže chcete šetřit přírodu, pořiďte si přírodní zubní kartáček, který už je k dostání i na našem trhu jen za pár desítek korun.

Udržujte kartáček daleko od toalety

Zubní kartáček by měl být umístěn minimálně 2 až 3 metry od toalety, protože při splachování by na něm mohly ulpět některé bakterie. Také ochranné obaly na kartáčky nejsou dobrý nápad, protože vlhké štětiny jsou ideální pro množení mikrobů, především pokud budou v uzavřeném prostředí. Proto pravidelně desinfikujte speciálním roztokem.

Čistí i jazyk

Pravděpodobně to neděláte, ale váš zubní kartáček dokáže jednoduše odstranit i mikroby z vašeho jazyka stejně jako z dásní a zubů.

Nejpopulárnější barva?

Je velká šance, že váš kartáček je modrý, protože právě tato barva je u těchto dentálních produktů nejoblíbenější, následována červenou.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button