Prevence

Chcete se chránit před nachlazením? Vyzkoušejte pravidelné otužování

Potřebujete posílit organismus, aby byl odolnější vůči vnějším vlivům? Jste často nachlazení a opravdu snadno nastydnete? Zkuste pravidelné otužování, s kterým můžete začít v každém věku, ať už je vám dvacet nebo šedesát. Otužování zvyšuje obranyschopnost organismu a díky němu je tělo méně citlivé na teplotní výkyvy. Otužovat se můžete rekreačně, ale i sportovně. Pod rekreačním otužování si můžete představit sprchování studenou vodou, saunování, sportování po celý rok.

S otužováním začínejte postupně

Toto základní pravidlo byste měli obezřetně dodržovat. Když už se rozhodnete s otužováním začít, musíte vědět, že to není krátkodobá záležitost, ale rutina, která potřebuje vaši trpělivost. Změna přichází s otužováním po roce tréninku, kdy se vaše imunita silně posílí.

Jak začít?

Nejlepší je první otužování spojit s létem. Začít byste měli sprchováním ve stále studenější vodě. Nejde o to ze dne na den přejít z teplé vody na ledovou, ale postupně se sprchovat vodou stále studenější. Toto ochlazování musí být opravdu pomalé a postupné, ale mělo by být pravidelné. Studenou sprchu si můžete dopřávat ráno před snídaní popřípadě po večerní sprše si dopřejte sprchu chladnou vodou.

Zásady domácího otužování

Při sprchování studenou vodou byste měli být v klidu a zbytečně se nestresovat. Sprchovat byste se měli ve stoje a v létě byste jí měli dopřát 3-5 minut a v zimě 1-3 minuty. Při sprchování byste se měli pohybovat, přešlapovat nebo si můžete zatančit. Měli byste mít otužovací sprchu spojenou s pozitivní energií, která posiluje, nemělo by to pro vás být nucené trápení. Vyhnout byste se měli sprchování hlavy, tu si buď nenamáčejte nebo si nasaďte plaveckou čepici. Po sprše se otřete do suchého ručníku. Dopřejte si po sprše rychlé cvičení a zdravou snídani.

Přechod z domácího otužování k venkovnímu

Pokud budete dostatečně připraveni, můžete zkusit otužování venkovní. K tomu by mělo dojít v rozmezí od po půl roce otužování až 2 letech od začátku otužování, záleží, kolik jste otužování věnovali času, také na vaši tělesné zdatnosti. Mělo byste to cítit na svém těle sami, jak moc jste k venkovnímu otužování připraveni. Poté můžete začít s jízdou na kole, během a plaváním za každého počasí. Vždy tomu však musí předcházet letní trénink. V zimě se musíte při sportu neustále hýbat. Otužování se svým způsobem stane součástí vašeho života. Postupně můžete otužování doplňovat o spaní pod lehkou přikrývkou, oblékat se přiměřeně, pravidelně trénovat, vynechávat příjem tuků po otužování, sledovat své tělo.

Otužování není otázkou několika dnů, ani měsíců, vaše tělo si zvyká na nižší teploty postupně a přizpůsobuje mu svou teplotu. Stává se však zdravějším a vaše obranyschopnost stoupá, na to nezapomínejte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button