Ostatní

8 zajímavých faktů o vašem mozku

Asi každý bude souhlasit, že orgán, připomínající svým tvarem vlašský ořech, je velmi komplikovaný. Čím více se dozvídáme o lidské mozku, tím více si myslíme, že mu vůbec nerozumíme. Navzdory skutečnosti, že se mozek od dob homo sapiens výrazně zmenšil, je jeho funkce mnohem lepší, než tomu bývalo. Pojďme se ale podívat na zajímavé fakty o tomto lidském orgánu.

Mozek necítí bolest

Zatímco mozek nám dává pokyny k tomu, na co si dát pozor a říká nám, co bolí a co ne, samotnému mozku receptory bolesti chybí. To je důvod, proč operace mozku mohou být prováděny, když je pacient zcela při vědomí. Nebude totiž cítit vůbec nic.

Mozek je nejtučnější orgán v těle

Výkonnost našeho mozku závisí na přijmu esenciálních mastných kyselin, které jsou pro správné fungování nezbytné. Jelikož je ze 60% tvořen tuky, je umístěn na prvním místě mezi nejtučnějšími orgány v těle.

Mozek je nejvíce náchylný na dehydrataci

Zhruba tři čtvrtiny přijatých tekutin potřebuje mozek pro správné fungování. Pokud své tělo ale dostatečně nehydratujete, přicházíte o dobrou pozornost a krátkodobou paměť. Proto dbejte na správný přísun tekutin.

Pocením se váš mozek zmenšuje

I když všichni víme, že pravidelná fyzická aktivita je pro zdravou životosprávu nezbytná, pocení kolem 90 minut může způsobit to, že se váš mozek začne zmenšovat, jelikož je z velké části tvořen vodou. Takže zatímco vy shodíte pár kilo, ale pokud nebudete správně pít, vaše IQ bude klesat.

Mozek je tak složitý orgán, že se ještě nikomu nepodařilo popsat všechny jeho funkce.

Mozek se rozvíjí do 25 let

Pokud je vám méně jak 25 let, váš mozek se ještě stále vyvíjí. Jakmile dosáhnete onoho věku, váš mozek bude plně zralý.

Nesprávné diety mohou způsobovat zmenšování mozku

Pokud chce člověk zhubnout, mnohokrát začne u redukce jídelníčku. Tělo hladoví a efekt hubnutí bude jen krátkodobý. Věděli jste ale, že nejen že během tohoto hladovění se trápí náš zažívací trakt, ale také mozek? Nedostatek energie totiž vyvolá vzruchy v mozku, díky kterým dochází k sebedestrukci neuronů v tomto orgánů, které stojí za většinou funkcí mozku.

Když jste opilý, váš mozek nevytváří vzpomínky

Někdy se vám může stát, že se probudíte po propité noci a nic si nepamatujete. Vlastně si jen pamatujete útržky, kdy vaše tělo nejevilo takové známky opilosti. Je to prosté. Jakmile začne alkohol v těle působit, funkce vašeho těla se mění. Jakmile jste pod vlivem alkoholu více, než je zdrávo, mozek přestane být schopen tvořit nové dlouhodobé vzpomínky.

Většina našich myšlenek je vytvářena podvědomě

Možná většina z nás je přesvědčena, že myšlenky ovládáte pouze vy sami a je jen na vašem rozhodnutí, nad čím budete právě teď přemýšlet. To se ovšem mýlíte. Myšlenky tvoří naše podvědomí a to z neskutečných 95%. Ve většině případů tedy uvažujete podvědomě, aniž byste to tušili.

Náš mozek v sobě skrývá ještě mnohá tajemství. Je určitě zajímavé, jak tento nepostradatelný orgán funguje.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button