Vysoký podíl bílkovin a vlákniny v čočce ukrývají lusky, podobně jako u menších fazolí. Čočku lze koupit v různých odrůdách od zelené, hnědé, žluté až po červenou. Její výhodou je, že se rychle uvaří, neztrácí svou nutriční hodnotu a navíc je, jako jedna z mála surovin, i velmi levná.
Nutriční rozdělení čočky
Nutriční rozpis čočky, dle MNT Knowledge Center, je jasný. Čočku bychom rozhodně neměli v našem jídelníčku postrádat. Je pro nás zdravotním přínosem, i když nepatří mezi úplně oblíbená jídla.
Jeden hrnek čočky obohatí naše tělo o spoustu živin, kalorie jsou až na místě druhém (230 kalorií). Nachází se tu 18 g bílkovin, 1 g tuku a 40 g sacharidů (včetně 16 g vlákniny a 4 g cukru). Ten samý šálek obsahuje až 90% denní potřeby folátů, 37% železa, 49% manganu, 36% fosforu, 22% thiaminu, 21% draslíku a 18% vitaminu B6. V menším procentuálním vyjádření je zde riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, hořčík, zinek, měď, mangan a selen.
Zdravé srdce
Čočka snižuje riziko obezity, cukrovky, onemocnění srdce a celkovou mortalitu. Vaše pleť bude mnohem zdravější, vlasy odolnější a celková energie vyšší. Čočka přispívá k redukci hmotnosti, když měníte životní styl. Podporuje i zdraví srdce, jelikož obsahuje kyselinu listovou a draslík.
Vláknina ukrytá v čočce (dle American Heart Association) přispívá ke snížení hladiny špatného cholesterolu. U vysoce rizikových jedinců dochází k pomalejší progresi onemocnění, což je příznivá informace.
Maso hraje u mnoha lidí roli hlavního zdroje saturovaných a trans tuků. Když se nahradí potravinou s vysokým obsahem vlákniny, jako je čočka, riziko srdečních chorob se výrazně snižuje. The United States Surgeon General doporučuje snížit spotřebu masa o 15%. Bylo také zjištěno, že draslík, vápník a hořčík snižují krevní tlak.
Těhotenství
Hlavní úlohou kyseliny listové v těhotenství je prevence vrozených vad plodu. Je prokázáno, že ženy, které konzumují, v období před otěhotněním, kyselinu listovou po dobu 1 roku, snižují současně i riziko předčasného porodu o 50%. V reprodukčním období věku doporučuje Centrum pro kontrolu nemocí konzumovat 400 mikrogramů kyseliny listové denně. Jeden hrnek čočky obsahuje až 90% folátů, což je téměř pokrytí potřeb organismu na celý den.
Rakovina
Selen je minerál, který naleznete v čočce. V ostatních potravinách se tak často nenachází, i proto bychom se měli zařadit do škatulky konzumentů čočky. Selen brání rozvoji zánětu, snižuje nádorový růst a zlepšuje imunitní odpověď na infekci, stimuluje totiž produkci zabijáckých T-buněk. Splňuje funkci jaterních enzymů, které se podílí na detoxikaci organismu. Odstraňuje z těla některé rakovinotvorné sloučeniny. Vláknina v čočce je rovněž spojována se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva.
Boj s únavou
Kdo trpí nedostatkem železa, bývá často unavený. Zvláště ženy ve věkovém rozmezí 18 – 50 let, jsou na jeho nedostatek citlivé. Snížená hladina železa v krvi se projeví i horším využitím energie pro tělo. Čočka je výborným zdrojem železa, člověk zde najde až 1/3 každodenní potřeby.
Jak zařadit čočku do jídelníčku
Dnes existuje pestrá paleta výběru, co se týče čočky. Můžete si vybrat tu, která se nemusí namáčet. Díky tomu zkrátíte dobu přípravy na minimum. Oproti sušeným fazolím, je čočka daleko rychleji hotová. Před vařením z ní odstraňte cizorodý materiál a poškozené čočky. Dle návodu uvařte, většinou se dávají dva šálky vody na jeden hrnek čočky. Vaří se cca 15 až 20 minut.
Jaké typy čoček máme a kam je použít
Hnědá čočka je finančně nenáročná surovina, nejčastěji se přidává do polévek a dušených pokrmů. U těchto jídel nevadí, když se rozvaří, naopak polévku nebo omáčku zahustí. Zelená čočka má pevnější strukturu i uvařená, používá se do salátů. Nejrychleji se uvaří červená čočka, která je velmi jemná, ideální do indických pokrmů. Černá čočka, zvaná též jako beluga, je po uvaření podobná kaviáru. Čočka chutná velmi dobře s česnekem, cibulí, chilli a krájenými rajčaty. Novinkou se stala čočka připravená na bázi sušenek, chipsů nebo lupínků.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos