Jídlo

9 rad, jak žít „čistším“ životním stylem, který prospěje vašemu zdraví

Ztrácíte se ve světě nekonečné nabídky potravin? Snažíte se jíst zdravě, ale ne vždy se vám to daří? Držte se alespoň několika zásad, o kterých bude řeč v dnešním článku a vaše životospráva se jistě zlepší. Stačí, když budete…

Čistší životní styl

Když je řeč o čistším životním stylu, nejedná se pouze o to, že budete třídit odpad a jíst zdravě. Čistší životní styl je zaměřen na člověka, na to, jaký způsoben žije, pije, stravuje se a snaží se žít zdravě a s ohledem na planetu zemi. Pokud se někdo snaží žít čistě, snaží se o to, aby co nejméně zatěžoval planetu výrobou obalových materiálů a výrobků, které k životu vlastně nepotřebuje, snaží se, aby jedl a pil zdravě a jeho tělo bylo samo o sobě čistší. Tím, že budete o své tělo pečovat, jíst dostatek zeleniny, ovoce, čerstvé nezpracované potraviny, pít vodu a dopřávat si pravidelný pohyb. Žijte čistším způsobem života a dopřávejte si energii a vitalitu, který vám tento způsob života dopřává.

Vybírejte čerstvé potraviny

Základní myšlenkou čistého stravování je vybírat potraviny, které jsou svým stavem co nejblíže své přirozenosti. Místo balených potravin, zpracovaných a již upravených, vybírejte potraviny čerstvé. Vyvarujte se již zpracovaným potravinám, které obsahují řádku ingrediencí navíc, které vaše tělo opravdu neocení. Kupujte potraviny co nejčerstvější ve své nejpůvodnější podobě.

Dopřávejte si více celozrnné pečivo

Rafinované sacharidy, světlé pečivo, těstoviny ztrácejí živiny během výrobního procesu. Vyměňte pšeničný chléb a klasickou rýži za divokou rýži a celozrnné výrobky. Strava s obsahem celých zrn snižuje riziko srdečních onemocněních, cukrovky 2. typu a rakoviny tlustého střeva.

Naučte se jíst zeleninu a ovoce

Čisté stravování, to je čerstvá zelenina a ovoce, které by mělo mít velký podíl ve vaší stravě. Vyhněte se konzervovaným, zmraženým a jinak upraveným polotovarům a kupujte čerstvou zeleninu a ovoce, které si doma podle libosti můžete upravit a připravit si z nich domácí produkty, například domácí šťávy, smoothie, saláty a další dobroty, které mají více vlákniny a přírodního cukru.

Dávejte pozor na sůl a přidaný cukr

Zdravé potraviny mají nízký obsah soli a cukrů. Přidávání umělých sladidel a cukrů je v rozporu se zdravou stravou. Vzhledem k tomu, že zpracované potraviny jsou hlavním zdrojem přidané soli a cukrů, můžete snížit jejich příjem, když se jim vyhnete. V opačném případě si přečtěte etikety na potravinách, abyste našli přidaná sladidla a sůl, dokonce i v potravinách, které vypadají na první pohled zdravě, jako je jogurt nebo rajčatová omáčka.

Vynechte umělé přísady

Umělá barviva, sladidla, konzervační látky a jiné přísady vyrobené člověkem nemají své místo v čisté stravě. V obchodě s potravinami si čtěte etikety potravin a vyvarujte se výrobkům s umělými přísadami, jako jsou barviva a aromata.

Pijte vodu

Místo alkoholických nápojů a džusů s přidaným cukrem pijte zdravé nápoje, jako je voda a bylinný čaj. Voda vám může pomoci potlačit pocit hladu a pomůže vám cítit se plně, ale může vás také zbavit únavy a poskytnout vám více energie. Vynechte také kávu obsahující kofein, místo ní můžete pít zelenou kávu či zelený čaj.

Produkty ekologického zemědělství

Pokud se dáte cestou čistšího životního stylu, měli byste se také zajímat o to, kde byla zelenina a ovoce vypěstováno. Zvolíte-li ekologické produkty, vyhnete se pesticidům a dalším chemikáliím, které člověk používá. Dopřávat si stravu z ekologické a organické produkce je tou nejlepší cestou, jak jíst čistě a eticky k naší planetě.

Maso a mléčné výrobky

Maso, mléčné výrobky a vejce mohou pocházet ze zvířat, které dostávají různá antibiotika a hormony. Jedlíci, kteří chtějí žít čistě by se rozhodně měli vyhýbat potravinám pocházejícím z těchto zvířat. Navíc pokud vám záleží na tom, jak žilo zvíře, které vám posloužilo jako vaše jídlo, měli byste se o tuto skutečnost zajímat. Volte tedy buď maso v bio farem či od farmářů, které znáte.

Zero waste

Cestou čistého života, který nepoškozuje naši planetu, je také směr, který se nazývá zero waste. Základní myšlenkou je omezení vyprodukovaného odpadu, který člověk vytváří. Lidé, kteří tuto myšlenku uznávají, kupují nebalené ovoce, zeleninu, luštěniny a další potraviny. Zpracovávají čerstvé potraviny doma, což snižuje přibývající odpad na naší planetě. Navíc se snaží žít střídmě a žijí vděčni naší planetě za život.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button