Krása

Akné: Zjistěte jeho příčinu a naučte se s ním bojovat

Akné je v dnešní době častějším problémem, než tomu bývalo dříve. Jedná se o běžné zánětlivé onemocnění mazových žláz pokožky, které je charakterizováno výskytem komedonů a skvrn vzniklých v důsledku zánětlivých uzlíků a cyst.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje na obličeji, zádech, ramenou a hrudníku. I když postihuje převážně mladou generaci, není to nemoc věkové omezená. Akné není sice na životě ohrožující onemocnění, ale může být velmi nepříjemné a v některých případech vést k dlouhotrvajícím jizvám.

Jak k akné dochází

Akné se tvoří v důsledku ucpávání pórů na povrchu kůže. Póry jsou ve skutečnosti otevřené folikulární kanálky, které obsahují vlákno a mazovou žlázku. Za normálních podmínek mazové žlázky produkují maz, který odstraňuje odumřelé buňky z povrchu kůže. Pokud ale žlázy produkují příliš mnoho mazu, ucpávají póry a hromadí nečistoty. Tento stav se nazývá vytvoření komedonu.

V horní části komedonů můžeme vidět bílou nebo černou barvu (lidové známé jako černé tečky). Pokud se protrhne, nahromaděný zánět se může šířit do okolních pórů. Když se jedná o hlubší zánět v kůži, akné se zvětší a vytvoří pevnou a bolestivou cystu.

111Víte, jaká je nejčastější příčina, která nastartuje vznik akné? Nejčastěji to bývá způsobeno hormonálními změnami spojenými s menstruačním cyklem, těhotenstvím a stresem. Také to může být důsledek používání olejové kosmetiky či léků, které obsahují steroidy, testosterony nebo estrogeny. Další častou příčinou bývá pocení. Někteří odborníci tvrdí, že akné způsobují i některé potraviny.

Příznaky akné

Akné se nejčastěji vyskytuje na místech, kde má kůže nejvyšší koncentraci mazových žláz. Při tomto onemocnění můžete sledovat následující formy.

  • Komedony
  • Papuly – malé kuličky, které jsou vysoko nad kůží a signalizují zánět ve vlasovém folikulu. Nejčastěji jsou červené a měkké.
  • Pustuly – červené a citlivé pupínky na kůži s bílým hnisem na vrcholu.
  • Uzliny – představují velké, pevné a bolestivé záněty pod povrchem kůže.
  • Cysty – bolestivé uzliny naplněné hnisem, jsou umístěné pod povrchem kůže. Často způsobují zjizvení pokožky.

Kdy navštívit lékaře

I když není akné považováno za vážné onemocnění, i přesto vyžaduje léčbu, která zabrání vzniku jizev nebo jinému poškození kůže. Pokud máte silné projevy akné, které vám kazí vzhled a snižují sebevědomí, převážně uzliny a cysty, neváhejte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Léčení

Ať už vás trápí jakákoliv forma akné, je několik základních kroků, které byste měli podnikat. Každý večer a ráno omývejte kůži mýdlem, které nevysušuje pokožku.

  • Odstraňte všechny nečistoty a všechen make-up.
  • Kůži omývejte jednou či dvakrát denně. Myjte se vždy po namáhavém cvičení, ale vyhněte se nadměrnému mytí.
  • Pokud trpíte mastnými vlasy, myjte si je každý den šamponem, sčesávejte je dozadu od obličeje a na noc je sepněte.
  • Nemačkejte ani nijak nepoškozujete pupínky. Tento způsob může vést ke zjizvení kůže nebo k zanesení okolní pokožky.
  • Vyhněte se zbytečnému sahání na obličej a používání mastných krémů či jiných kosmetických přípravků.
  • Nikdy nezapomínejte si před spaním vyčistit obličej od přebytečného make-upu.

Pokud vám tyto rady nepomohou, poraďte se se svým lékařem. Ten nejčastěji předepisuje antibiotika, jak lokální tak komplexní, krémy s obsahem kyseliny retinové nebo i doplňky stravy. Může také doporučit chemický peeling, odstranění jizev nebo různá laserové ošetření.

Sluneční záření jakéhokoliv typu také pomáhá, ovšem jen ve správné míře. Nadměrné vystavování může vést k riziku vzniku rakoviny kůže.

Akné je onemocnění trápící většinou teenagery, ale není to podmínkou. Zpravidla časem odezní nebo se výrazně zmírní. Jedná o nepříjemnou změnu vaší vizáže, a proto je to onemocnění, které si dokáže pohrávat i s lidskou psychikou. Pokud vás aktuálně akné trápí, tak nezoufejte, vždy pro něj existuje adekvátní řešení.Acne-Inflammation-Image

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button