KrásaPrevence

Co to bruxismus a jak proti němu bojovat?

Zní to podivně, ale bruxismus není vymyšleným názvem. Co to tedy označuje? Bruxismus je podvědomé chování, přímo skřípání zubů či obrušování zubů o sebe, ke kterému může docházet přes den i v noci. Většinou si jej ten, který jej provádí neuvědomujeme. Denní bruxismus je mimovolným zatínáním zubům a noční je typické skřípáním zubů, které slyší jen partner v posteli, ale ne ten, který zuby skřípe. Podívejte se s námi na tento jev blíže.

Jak je to s bruxismem?

Bruxismus není klasické zatínání zubů při žvýkání potravy. Jde o zatěžování zubů a pohybů s nimi v době, kdy potravu nepřijímáte. Nejčastější je u většiny populace noční bruxismus, tedy zatínání zubů a skřípání jimi během spánku. A proč lidé vůbec bruxismem trpí? Příčinou chronického skřípání zubů může být především stres, úzkost, potlačovaná frustrace a hněv. Příčinou může být také pití alkoholu. Nevyskytuje se však pouze u dospělých, ale také u dětí, zvláště v průběhu onemocnění či při bolestech. Po odeznění nemoci se většinou i skřípání zuby ztratí. Mezi další příčiny může patřit nesprávné zarovnání zubů, nepravidelný kontakt mezi a horní a dolní čelistí či další zdravotní potíže.

Rizika bruxismu

Téměř každý třetí ze všech lidí na planetě někdy trpělo bruxismem, přitom až 10% z nich je ohroženo redukováním a obrušováním zubů. Bruxismus postihuje lidi všech věkových skupin a může způsobovat vážné poškození zubů, bolesti hlavy a čelisti. Nadměrné obrušování zubů může odhalit i váš zubní lékař, který si všimne poškození zubů a dásní. Na bruxismus vás samozřejmě může upozornit také vaše okolí, které si především zvuku spojeného s bruxismem všímá.

Příznaky:

  • hlasité zvuky obrušování a skřípání zubů o sebe
  • zuby jsou obroušeny
  • zuby jsou citlivé na studené
  • bolest čelisti či tváře
  • unavené čelistní svaly
  • bolesti hlavy či ucha
  • odsazení jazyka

Proč skřípu zuby?

U dětí je skřípání zubů spojené především s astmatem, infekcí horních cest dýchacích a úzkostnými poruchami. Důležité je obrušování zubů detekovat co nejdříve, abyste zabránili případnému poškození zubů již v útlém věku a jejich nesprávnému růstu způsobeným tlačením zubů o sebe. Bruxismus je u dospělých často spojen s úzkostí a stresem. Potlačovaný stres a dalších frustrací je spojen s nervozitou a skřípáním zubů.

Důvodem bruxismu může být i užívání některých léků, například antidepresiv. U dospělých může skřípání a obrušování zubů odhalit jednu z následujících nemocí:

  • Parkinsonova choroba
  • Úzkostná porucha
  • Deprese
  • Frustrace a skrytý vztek
  • Kumulovaný stres

Konvenční léčba

Pomoci v léčbě skřípání zubů a následných dopadů vám může především zubní lékař. Užívat můžete chránič zubů, což je nejběžnější konvenční léčba. Chrání vaše zuby tím, že je od sebe odděluje, aby nedocházelo k broušení a sevření. Tímto způsobem chráníte zdraví vašich zubů. Další volbou je vyrovnání zubů, použití rovnátek. Pomůže vám váš ortodontista. Pokud je skřípání zubů stresového původu, mohou vám pomoci i přípravky pro uvolnění svalů a uvolňující stres, deprese a úzkost.

Přírodní léčba

Jako alternativu konvenční léčbě lze vyzkoušet také přírodní zdroje, které mohou odstranit příčiny bruxismu. Skvělou pomocí vám mohou být nejrůznější techniky zvládání stresu, ať už je to meditace, jóga, cvičení či aromaterapie. Pomoci vám může i doplnit do své stravy vitamín C, hořčík a komplex vitamínu B. Nedostatek hořčíku v těle totiž může podpořit pocit úzkosti, podrážděnosti, nespavost a pocit nevyrovnanosti. Dopřejte si i tyto vitamíny jako prevenci bruxismu. Přirozeným zdrojem hořčíku je pro vaše tělo špenát, semínka, kefír, mandle, avokádo či banány.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button