Černá rýže: nutriční hodnoty a její účinky na lidský organismus
Objevte novou ingredienci do vaší kuchyně. „Zakázaná“ černá rýže není zatím příliš populární na rozdíl od rýže klasické či hnědé. Tato rýže je však starobylou plodinou, která vám přináší skvělé výživové hodnoty. Kromě toho je její barva opravdu netradiční a můžete z ní vykouzlit zajímavé a zdravé pokrmy. Jen si představte klasickou bílou sladkou rýži v podání této černé rýže.
Vláknina, antioxidační účinky
Tento typ rýže je velmi bohatý na antioxidanty, které vás chrání proti mnoha chorobám, a vlákninu, jež je skvělou prevencí diabetu, onemocnění srdce a obezity. Černá ráže byla konzumována po tisíce let v oblastech Asie. Pravdou je, že po celá staletí byla vyhrazena jen Čínskému království. Dnes však černá rýže získává na popularitě a objevuje se v mnoha obchodech se zdravou výživou po celém světě. Důvodem je právě vizuální atraktivnost rýže a zdravotní přínosy, které přináší.
Výživové hodnoty
Jedna porce černé rýže obsahuje 160 kalorií a nabízí vysoké množství flavonoidních fytonutrientů, vlákniny a minerálních látek. Je také dobrým zdrojem rostlinných bílkovin. Půlka šálku vařené černé rýže či 1/4 šálku nevařené rýže obsahuje:
- 160 kalorií
- 1,5 g tuku
- 34 g uhlohydrátů
- 2 g vlákniny
- 5 g bílkovin
- 4 % DD pro železo
Zajímá vás, jak se černá rýže srovnává s jinými odrůdami rýže? Zde můžete vidět, jak se různé druhy rýže liší, pokud jde o obsah živin, jestli srovnáváme 100 g porce s jinými druhy rýže:
- Bílá rýže: 6,8 g bílkovin, 1,2 železa, 0,6 vlákniny
- Hnědá rýže: 7,9 g bílkovin, 2,2 železa a 2,8 vlákniny
- Červená rýže: 7,0 g bílkovin, 5,5 železa a 2,0 vlákniny
- Černá rýže: 8,5 bílkoviny, 3,5 železa, 4,9 vlákniny a nejvyšší množství antioxidantů jakékoli odrůdy rýže.
Podle těchto hodnot můžete poznat, že černá rýže obsahuje nejvyšší množství antioxidantů, bílkovin a vlákniny ve srovnání s ostatními druhy rýže. Plus černá rýže je také dobrým zdrojem železa, což je ceněné zvláště u veganů a vegetariánů.
Zdravotní přínosy konzumace černé rýže
Bohatá na antioxidanty
Černá rýže je bohatá na obsah antioxidantů, zvláště antokyaninu. Černá rýže má nádhernou purpurovou až černou barvu, která svědčí o vysokých antioxidačních vlastnostech, podobně jako u dalších na antioxidanty bohatých plodů, jako jsou například borůvky, maliny či brusinky. Černá rýže je lepším zdrojem antokyaninu než hnědá rýže, červená rýže či quinoi. Antokyaniny vás preventivně chrání před mnoha onemocněními týkající se kardiovaskulárního systému, vzniku rakoviny či vzniku zánětu v těle. Černá rýže obsahuje také vitamín E, který je důležitý pro udržení zdraví očí, pokožky a imunitního systému.
Chrání zdraví srdce
Studie ukázaly, že černá rýže je skvělou prevencí vzniku kardiovaskulárních onemocnění, například tvorby aterosklerotických plaků v tepnách. Chrání před vznikem infarktu a mrtvice. Specifické antokyaninové fytochemikálie, které se nacházejí v černé rýži, pomáhají udržovat zdravé hladiny cholesterolu v krvi. Vzhledem k tomu, jak jsou běžná onemocnění srdce téměř v každém západním rozvinutém státě běžné, je to jeden z důvodů, proč jsou důležité konzumace hojivých potravin, jako je černá rýže.
Detoxikuje
Studie prokázaly, že konzumace černé rýže může pomoci detoxikovat tělo a vyčistit játra od škodlivého toxického nárůstu díky vysokému obsahu antioxidantů.
Zlepšuje zdraví trávicího ústrojí
Černá rýže a jiné odrůdy celozrnné rýže, divoké, červené nebo hnědé rýže, mají podobné množství vlákniny, asi 2-3 gramy na půlku hrníčku. Vláknina v černé rýži pomáhá předcházet zácpě, nadýmání a dalším nechtěným zažívacím příznakům. Vláknina se váže na toxiny v trávicím traktu, pomáhá je odstranit a přispět ke správné funkci střev. Díky vláknině nacházející se v černé rýži se po jídle budete cítit déle plní, což může pomoci při hubnutí. Studie zjistily, že strava s vysokým obsahem vlákniny z celozrnné rýže chrání proti obezitě, srdečním onemocněním, cukrovce a poruchám trávení, jako je syndrom dráždivého střeva.
Bezlepkový zdroj
Stejně jako ostatní odrůdy rýže černá rýže přirozeně neobsahuje lepek a je zdravým zdrojem bílkovin pro osoby alergické na lepek.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos