KrásaRady a tipy

Chraňte v zimě oči před větrem a zabraňte tak zánětům

Sekret z očí pochází z kombinace kožních buněk, hlenu, mastnoty a dalších nečistot. To vše se hromadí v očích v koutku oka, když spíte. Konzistence sekretu je vlhká a lepkavá. Během dne se nemá tekutina v oku šanci nahromadit. Jenže, když usnete, vlivem gravitace a nedostatkem mrkání se odborně nazývaný sekret „rheum“ neodplaví.

Jakou barvu může sekret mít?

Je obvykle bílý nebo světle krémový. Žlutý nebo zelený výtok může být už příznakem bakteriální konjunktivitidy (běžná forma růžového oka). Pokud je to váš případ, měli byste si urgentně zajistit schůzku s očním lékařem.

Druhy zánětu v očích

Konjunktivitida: také známá jako růžové oko je zánět spojivek – tenké membrány, která lemuje vnitřní povrch očních víček

Blefaritida: chronický zánět očních víček, ke kterému dojde, když jsou ucpané mazové žlázky poblíž spodní části řas

Ječné zrno: načervenalá hrudka připomínající pupínek, která se tvoří na vnějším okraji víčka, když je infikována ucpaná žláza nebo folikul

Suché oči: nedostatečná tvorba slz, může vést k příznakům jako jsou podlité oči, pocit pálení, rozmazané vidění, pocit cizího tělesa a vodnatý výtok z očí.

Kontaktní čočky: nepohodlí v kontaktních čočkách zapříčiňují suchost, podráždění a také výtok z častého tření.

Rohovkový vřed: infekce rohovky podobná abscesu způsobená neléčenou infekcí nebo traumatem oka. Mezi příznaky patří zarudnutí, oteklá víčka a silný výtok z očí.

Jak k výtokům z oka přistupovat?

Projevem oční infekce je tedy hromadění očního hlenu. Je pravděpodobné, že vám lékař předepíše nějaká antibiotika nebo antivirovou léčbu ve formě očních kapek nebo masti. Na alergie mohou stačit volně prodejné kapky, ale je lepší se předem s někým poradit. Na oči se také dá přiložit teplý obklad, ten zmírní příznaky jako je svědění a celkový dyskomfort v očích.

Není nic patologického, když se s troškou hnisu probudíte na okrajích očí. Změna barvy a konzistence však leckdy značí infekci nebo zranění. Když bolest nebo zarudnutí neustupuje, vždy se raději poraďte s lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button