Cítíte se osamělí? Jaké dopady to může mít na vaše zdraví?
Osamělost může být pro vaše zdraví více nebezpečná než obezita. Podle článku z roku 2017 zveřejněné Americkou psychologickou asociací ve Washingtonu DC se mnoho osob cítí osamělými. Pocit osamělosti může být předchůdcem budoucí deprese, alkoholismu a mnoha dalších problémů. Osamělost totiž zvyšuje hladiny stresových hormonů, také krevní tlak, což má za následek negativní vlivy na vaše srdce. Zbavte se osamělosti a najděte si nové přátele.
Pocit izolace
Pocit osamělosti může být po krátkodobou dobu přijatelný. Například když jste na konferenci, pracovní cestě a cítíte se v novém prostředí osamocení. Pokud však v běžném životě prožíváte pocit izolace a osamělosti po delší dobu, může to mít velmi negativní vliv na vaše zdraví. V moderním světě digitálních technologií dochází k tzv. epidemiím osamělosti. Interakce prostřednictvím počítače či jinými virtuálními prostředky není stejná jako vzájemné setkání, které obsahuje více podnětů. Tímto způsobem se ztrácí naše interpersonální dovednosti.
Osamění ve stáří
Lidé ve všech věkových skupinách se někdy mohou cítit osamělí, ale zvláště u starších lidí je tato emoce nebezpečná. Vždyť osamělost ve stáří a následná izolace je spojená s výslednou zvýšenou úmrtností. Bez ohledu na věk však existují prostředky, které vám mohou pomoci, abyste se cítili lépe. Existují však různé druhy osamělosti. Jde například o stav, kdy jste opravdu sami a odříznuti od svých blízkých. Někteří lidé se však cítí býti osamělí, i přestože jsou se skupinou jiných lidí. Takovýto stav osamělosti je kritický. Chybí vám vnitřní uspokojení a hledáte sami sebe.
Co může pomoci od pocitu osamělosti?
Sociální média a technologie
I když může být používání sociálních médií někdy zábavné, rychlé a jednodušší než jiné způsoby komunikace, můžete se na nich stát jednoduše závislými. Pozor na to, aby vás sociální média nezapletla do svých sítí a vy netrávili více času s kamarády po netu než reálnou konverzací. Můžete sice vytvářet kontakty s lidmi po celém světě, ale váš čas strávený s lidmi na internetu vás ochuzuje o čas strávený s přáteli okolo sebe. Podobně je na tom také čas, jenž věnujete svým blízkým. Vztahy se tímto způsobem utužují a nevyprchávají jako se to v dnešním rodinných vztazích běžně stává.
Jděte ven!
Pokud se cítíte osamělí, zkuste jít ven mezi lidi. I když to nemusí být vždy jednoduché, lidé vám mohou pomoci oprostit se od pocitu osamění. Zajděte do své oblíbené kavárny, kde možná narazíte na staré známé, či si zajděte na lekce cvičení, nového jazyka či jen vyzkoušejte jít někam, kde potkáte nové přátele.
Obraťte se na svou rodinu
Pokud se cítíte osamělí a smutní, nezapomínejte na svou rodinu, která vás bude milovat za každých okolností. Obraťte se na své nejbližší, kteří vám pomohou. Izolovat se nemusí být pro váš psychický stav vůbec zdravé. Takto můžete ubližovat nejen sobě, ale také lidem okolo sebe.
Spolubydlící či domácí mazlíček
Pokud jste často sami a je vám doma smutno, zkuste popřemýšlet o možnosti spolubydlení či pořízení domácího mazlíčka. Kočka či pes se může stát skvělým přítelem v době osamocení. Vždy na vás doma někdo počká, přivítá vás a pomůže vám cítit se lépe. Také spolubydlící může být pro některé osoby dobrou volbou.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos