Spolupráce

Co dělat pro zlepšení zraku?

Mnoho lidí v dnešní době špatně vidí. Na vině může být časté koukání do monitoru počítače, mžourání na malá písmenka na displejích telefonů, či časté sezení u televize. Podle toho, jak špatně člověk vidí, tak moc se mu zrak musí korigovat, tedy čím vyšší dioptrie, tím větší potřeba korekce. Vady pak mohou být různé, nejčastější jsou však dalekozrakost, kde se u dioptrií píše znaménko plus a krátkozrakost, kde se udává znaménko minus.

Dioptrie je jednotkou optické mohutnosti neboli schopnosti, a to nejen čočky oka, lomit paprsky světla. Optická mohutnost určuje ohniskovou vzdálenost na 1 metr – při jakém zakřivení se paprsky střetnou v jednom bodě.

Pokud patříte právě mezi ty, kterých se týká špatné vidění, tak existuje několik možností, jak zrak podporovat a trénovat, věděli jste to?

Jak mohu oči trénovat?

Nejjednodušší řešením je nasadit si brýle či kontaktní čočky a rovnou perfektně vidět, ale pro váš zrak je jistě lepší jeho trénink. Existuje metoda přirozeného ostření zraku, na kterou přišel americký oční lékař W.H.Bates (1860-1931). Tento odborník vyzkoumal, že akomodace čočky probíhá hlavně pomocí očních svalů, a že kvalita vidění úzce souvisí s naším emočním stavem. Oční vady závisí, kromě jiného, na naší vnitřní pohodě a schopnosti se uvolnit.

Například zatuhnutý krční úsek, který má přímý dopad na oblast hlavy, tedy i oči, se musí pravidelně procvičovat, to se pak může projevit na ostrosti zraku. V dnešní hektické době je většina našich svalů v neustálé tenzi a k uvolnění dochází pouze ve spánku a ani to se vždy nemusí podařit. Zkusme se tedy někdy uvolnit, je to příjemné jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Kromě procvičování uvolňování krční páteře mohou být dobrými pomocníky, na úlevu očím, například palming, který spočívá v tom, že si třením zahřejete dlaně a poté je ve tvaru mističek lehce přiložíte na zavřené oči, dlaně na nich ponecháte několik minut, oči pak více září. Skvělé je i pohybovat očima různými směry, nahoru/dolů, doprava/doleva, udělat očima kruh či čtverec. Všechny tyto cviky jsou skvělé na dobrou hybnost oka, procvičí se tak nejen oční svaly, ale provádí se tím i masáž oční bulvy.

Mrkání, to je přídavný cvik k předchozím metodám, který rovněž napomáhá uvolňovat oči. Ačkoliv si to ani neuvědomujeme, naše oko, pokud je zdravé, tak mrká v pravidelných intervalech po celou dobu, kdy je otevřeno. U lidí s vadným zrakem se oči stávají ztuhlými a napjatými a mrkání bývá prováděno vědomě a křečovitě. Proto by se měli lidé s vadným zrakem také naučit bez námahy mrkat přibližně 1-2x za 10 vteřin, poté se přerušuje napětí v oku a Vy nejste zdaleka tolik unavení.

A pak je tu samozřejmě sluneční svit, zavřete oči a vystavte je bez jakýchkoliv brýlí sluníčku, sluneční energie prohřeje nervy a svaly a ty pak nejsou tak ztuhlé a oči pak tedy také nejsou tolik unavené.

Ať už vyzkoušíte jakýkoliv z těchto vybraných přirozených způsobů, užijte si svou klidnou chvilku relaxu, která pomůže Vašim očím i Vaší duši, však takové okamžiky jsou v dnešní uspěchané době vzácností.

Zdroje:
https://www.uspesna-lecba.cz/oci-a-ne-bryle/
https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/slabne-vam-zrak-nepanikarte-muzete-ho-zlepsit-5075.html

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button