Rady a tipy

Co je růstový spurt u dětí? Kdy se tento jev objevuje, jak ho poznat a jak dlouho trvá

Narazili jste se v některých článcích na pojem „růstový spurt“ a zajímalo by vás, o co se vlastně jedná, jak se projevuje a kdy se nejčastěji objevuje?

Co je růstový spurt u dětí?

Růstový spurt je termín, jímž se označuje období, během kterého dítě začne náhle růst. Tento jev se u většiny dětí objeví několikrát v prvních dvanácti měsících života a jedná se o zcela běžnou věc. Slovo spurt je používáno schválně, protože nejlépe označuje náhlý růst, ke kterému dojde v relativně krátkém časovém úseku.

Kdy nastává období rychlého růstu?

Každé miminko je jiné, a proto nejde nikdy dopředu s jistotou říct, kdy u něj období náhlého růstu nastane. Nejčastěji se objevuje v následujících termínech:

  • až 6. den po narození
  • až 6. týden od narození
  • během 3. až 6. měsíce života.

Tím ale období spurtů rozhodně nekončí. Dále totiž nastane také během batolecího věku a v dospívání. Přičemž u dívek nastává o něco dříve než u chlapců.

Jak poznat období růstového spurtu u kojenců?

Co je pro toto období vývoje typické a jak ho bezpečně poznat? Během prvních let soužití s dítětem budete mít několikrát pocit, že vám doslova vyrostlo před očima ze dne na den a nebudete daleko od pravdy. Během pouhých pár dní totiž miminko skutečně vyroste a vy se tak budete muset rozloučit s většinou oblečení. Protože děťátko v období růstového spurtu potřebuje hodně energie a s jeho tělem se dějí nezvyklé věci, lze nástup růstu snadno rozpoznat. Jak?

  • Dítě je neklidné a hůř spí. V některých případech dokonce nespí skoro vůbec.
  • Miminko má neustále hlad a může vyžadovat kojení i každou hodinu.
  • Také je možné pozorovat, že je děťátko nevrlé a plačtivější než obvykle.
  • Při růstovém spurtu je také možné, že kojení není pro miminko dost rychlé a nedochází k utišení hladu takovou rychlostí, kterou by si představovalo. Tuto svou nespokojenost může dát najevo pláčem i častým pouštěním prsu.
  • Během krátké doby děťátko vyroste a také přibere na váze.

Jak dlouho období rychlého růstu trvá?

Stejně jako nástup růstového spurtu, i doba jeho trvání je proměnlivá. Některé děti si tímto obdobím extrémního růstu projdou během dvou dní, u jiných může trvat i týden.

Jak poznat, že má miminko hlad?

Protože častý hlad je jedním z typických projevů nástupu růstového spurtu, nepřehlížejte následující znamení, která vám napoví, že má miminko hlad.

  • Mlaskání a otevírání úst.
  • Strkání rukou do pusy.
  • Rychlý pohyb očí.
  • Otáčení hlavy na stranu.

Některé z těchto náznaků je možné přejít a považovat za běžnou součást chování roztomilého miminka. Čím dříve ale pochopíte, co se vám ve skutečnosti snaží děťátko napovědět, tím dříve uspokojíte jeho potřeby a vyhnete se dětskému pláči a zhoršené náladě.

Jak jako rodiče zvládnout období růstového spurtu?

Protože období náhlého růstu je náročné nejen pro samotné miminko, ale i pro jeho rodiče, je důležité během něj dostatečně odpočívat a maminky by neměly zapomínat na pitný režim. Čím snazší totiž bude kojení, tím spokojenější budou obě strany. Miminko se rychleji nakrmí a opět usne a maminka si bude moci odpočinout a načerpat energii před dalším kojením. Důrazně se matkám doporučuje také střídání obou prsů během kojení.

Růstový spurt rozhodně není něčím, čeho byste se měli obávat. Naopak se jedná o zcela přirozenou součást lidského vývoje. Bohužel se nedá dopředu odhadnout, kdy přesně nastane a v některých případech může být kojící maraton skutečně vyčerpávající a náročný pro všechny. Aby miminka i maminky byli v pořádku, je důležitá také podpora od partnera a maminky by neměly zapomínat na to, že pokud budou v pořádku ony, vycítí to i dítě.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button