Rady a tipy

Co je technika 4-7-8 a jak vám může pomoci?

Máte potíže s usínáním, často zažíváte panické ataky a nebo prostě jen chcete ovládat techniku dýchání, která vám pomůže se zklidněním? Osvojte si techniku 4-7-8 a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Zakladatel metody Andrew Thomas Weil

Osmého června 1942 se narodil Andrew Thomas Weil. Lékař, který v roce 1994 otevřel Weilovo centrum pro integrativní medicínu na Arizonské univerzitě a v roce 2010 představil světu speciální dýchací techniku 4-7-8. Ta vychází z východní medicíny a má až zázračné účinky. Jak tuto metodu provádět a kdy ji využijete?

Jak na praktikování dechové metody 4-7-8?

Chcete si ji vyzkoušet a zjistit, co na ni všichni mají? Je to jednoduché. Pohodlně se posaďte nebo si lehněte a postupujte podle následujícího návodu:

  1. Zaměřte se na to, kde se nachází špička vašeho jazyka a položte ji na horní patro.
  2. Následně se nadechněte nosem, špičku jazyka stále držte na horním patře, a počítejte během toho do čtyř.
  3. Nyní zadržte dech a počítejte do sedmi. Špičku jazyka stále nechte na stejném místě.
  4. Jakmile napočítáte do sedmi, uvolněte jazyk, vydechněte ústy a počítejte u toho do osmi.

Cyklus dýchání opakujte čtyřikrát za sebou.

Tipy, aby vám šlo dýchání lépe

Aby vám šlo dýchání lépe, existuje i několik doporučení, která vám mohou pomoci.

  • Je-li pro vás doba nádechu, zadržení či výdechu příliš krátká nebo naopak dlouhá, můžete si ji upravit, ale držte se základního poměru. Výdech musí být vždy tou nejdelší fází.
  • Nebojte se při výdechu udělat hluk a třeba si trochu zasyčet.
  • Naopak nádech by měl být tichý a neměla by se vám při něm zvedat ramena.
  • Nadechujte se skutečně zhluboka a snažte se do plic natáhnout co nejvíce vzduchu.

Kdy využijete techniku 4-7-8?

Techniku dýchání 4-7-8 využijete tehdy, kdy nemůžete usnout, v situacích, kdy jste vystaveni stresu a potřebujete se zklidnit, ale také při józe. Tato dýchací metoda se totiž často využívá právě při praktikování jógy a meditacích a vychází z klasické pránájámy. Někteří lidé dokonce prohlašují, že s pomocí techniky 4-7-8 usnou do jedné minuty. Máte-li potíže s usínáním, vyzkoušejte ji i vy.

Jak často dýchat podle Weila?

S jakou pravidelností byste měli techniku dýchání praktikovat, abyste viděli výsledky? Zakladatel metody Andrew T. Weil je v tomto nekompromisní a prohlašuje, že čím častěji ji budete provádět, tím lépe. Co to znamená? V ideálním případě byste si na správné dýchání měli vynahradit čas každý den. Protože vám jedno sezení zabere skutečně jen pár minut, snažte se každý den najít si čas a věnovat se technice 4-7-8 během oběda, odpoledne po návratu domů nebo třeba před spaním.

Proč dýchací technika funguje?

Proč dechová cvičení pomáhají s usínáním a jsou účinná i ve stresově vypjatých situacích? Jakmile zpomalíte dech, automaticky dojde také ke snížení tepové frekvence, uvolnění nervového systému a v neposlední řadě i k uklidnění mysli. Zpočátku je nutné se na provádění správného dýchání soustředit, ale jakmile si ho dostatečně osvojíte, bude pro vás tato metoda dýchání zcela automatická.

Jaké má technika 4-7-8 benefity pro vaše zdraví?

Z lékařských studií vyšlo najevo, že praktikování správného dýchání má i řadu dalších benefitů pro lidské zdraví.

  • Správným dýcháním lze snížit krevní tlak.
  • Dýchání může také omezit výskyt bolestí hlavy.
  • Budete-li dobře dýchat, dojde k zlepšení funkce plic a srdce.
  • Dýcháním lze docílit i snížení bolesti. To potvrdily ženy, které během porodu praktikovaly právě metodu 4-7-8.

Naučte se správně dýchat a využívejte metodu 4-7-8 ve stresových situacích, před spaním nebo třeba i po návratu z práce, abyste ze sebe setřásli veškeré starosti.

Zdroj textu: www.medicalnewstoday.com, en.wikipedia.org

Zdroj foto:

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button