Co jsou binaurální beaty?
Slyšeli jste již někdy o léčivých účincích hudby? Vaší pozornosti by neměly uniknout zejména binaurální beaty či rytmy. Mnoho lidí se domnívá, že mají zdravotní přínosy. Vyzkoušíte je i vy?
Co jsou binaurální beaty?
Než se pustíme do vyjmenovávání pozitivních dopadů binaurálních beatů na lidské tělo, pojďme si vysvětlit, o co se vlastně jedná. Binaurální beaty vznikají ve chvíli, kdy posloucháte tóny s mírně odlišnou frekvencí. Pojďme se na chvíli vrátit do školních lavic a tento akustický jev si blíže vysvětlit. Efekt binaurálních rytmů se nejlépe vysvětluje na situaci se sluchátky. Představte si, že si nasadíte na hlavu sluchátka a do každého z nich si pustíte jinou hudbu či jiné zvuky. Mohlo by se zdát, že váš mozek z toho bude zmatený a brzy vás začne bolet hlava, protože se nebudete moci pořádně soustředit ani na jeden z nich.
Lidský mozek je ale velmi komplexní stroj a často vás dokáže překvapit. Místo toho, abyste se soustředili jen na jeden zvuk, váš mozek onen rozdíl vykompenzuje a vytvoří třetí frekvenci. Právě tato třetí frekvence se nazývá binaurální rytmus. Často se o něm hovoří také jako o sluchové iluzi. Zvuk, který posloucháte, totiž ve skutečnosti neexistuje.
Binaurální rytmy vždy vzbuzovaly zvědavost
Protože jev binaurální rytmy je dobře znám a v minulosti byl hojně užíván, například při ladění hudebních nástrojů, neunikl ani pozornosti fyziků a psychologů. A proto se o binaurálních rytmech v současné době hovoří v superlativech. Co vše je díky nim možné a jakým způsobem vás mohou ovlivnit?
Lepší relaxace
Máte problém relaxovat a neumíte se uvolnit a takzvaně vypnout? Zkuste si příště pustit binaurální rytmy. Někteří lidé přísahají na to, že díky nim se jim snáze relaxuje.
Meditace
Další lidé nedají na poslech binaurálních beatů dopustit ani při meditaci. Zkuste se do nich při meditování příště ponořit i vy a pozorujte, zda se budete skutečně lépe soustředit a meditování pro vás bude snazší.
Snížení stresu a potlačení úzkostí
Ruku v ruce s lepší relaxací a snazším meditováním jde také snížení stresu a potlačení úzkosti. I těchto dvou nešvarů moderní doby by vás tento jev mohl zbavit.
Kvalitnější spánek
Poslouchání binaurálních rytmů může pomoci i jedincům, kteří mají potíže se spánkem. Zaposlouchání se do speciálních beatů vám pomůže s usínáním.
Lepší paměť
Nasazení sluchátek a zaposlouchání se do těch správných rytmů může být pomocníkem také pro ty z vás, které trápí zhoršená paměť.
Snížení bolesti
Někteří lidé si do sluchátek pouštějí binaurální rytmy i tehdy, když je trápí bolest. Jestliže právě proděláváte rekonvalescenci po úrazu či chirurgickém zákroku a bez prášků na bolest se neobejdete, zkuste si do uší pustit binaurální beaty a počkejte, zda se dostaví úleva od bolesti.
Playlisty
Než se do poslechu binaurálních rytmů ponoříte, rozmyslete si, čeho chcete s jejich pomocí dosáhnout. Některé zdroje uvádějí, že různé frekvence dokážou navodit různé stavy, a to následovně:
- Frekvence od 1 do 4 Hz údajně zlepšuje spánek a jeho kvalitu.
- Frekvence od 4 do 8 Hz si pusťte tehdy, když chcete meditovat.
- O něco méně intenzivní meditační stav navozuje frekvence od 8 do 14 Hz.
- Přejete si naopak zůstat bdělí a soustředění? Najděte si playlist s binaurálními rytmy od 14 do 30 Hz.
- Podobné účinky podporující soustředění jsou přisuzovány frekvencím nad 30 Hz.
Jak si účinek binaurálních beatů vychutnat na maximum?
Láká vás vyzkoušení binaurálních rytmů a chcete zjistit, zda vám skutečně pomohou s relaxováním, meditováním, snížením stresu a dalšími věcmi? Než si na hlavu nasadíte sluchátka, která jsou pro jejich poslech nezbytný, a ponoříte se do poslechu, pohodlně se posaďte na své oblíbené místo, kde vás nebude nikdo a nic vyrušovat. Abyste se mohli do účinků rytmů skutečně ponořit, doporučuje se jejich poslech po dobu alespoň 30 minut. Pro lepší prožitek si navíc můžete zavřít oči, což vám může pomoci k lepšímu soustředění. Aby se dostavil očekávaný účinek, pusťte si binaurální rytmy v té správné frekvenci.
Varování
Všechny zmíněné účinky je nutné brát trochu s rezervou. Vycházejí totiž zejména z tvrzení lidí, kteří se dušují, že jim binaurální rytmy pomáhají lépe relaxovat, meditovat, soustředit se a podobně. Nicméně jejich zkoumání stále aktivně probíhá. Zatím ale nelze tyto účinky brát za stoprocentně vědecky podložené. Studií, které se binaurálními beaty zabývaly, proběhlo doposud víc než dost.
V roce 2005 se jedné studie zaměřené na vliv těchto rytmů na psychiku před operací zúčastnilo 100 lidí. O dva roky později proběhla malá studie skládající se z pouze 8 dobrovolníků a v roce 2011 podstoupilo studii v jedné nemocnici téměř 300 lidí. Jak je tedy patrné, zkoumání vlivu binaurálních beatů na lidský mozek se snaží přijít na kloub mnoho odborníků.
Na co si dát pozor
Při poslechu binaurálních beatů se prozatím nevyskytly žádné vedlejší účinky, tudíž se dá o této metodě mluvit jako o bezpečné. Nicméně mějte na paměti, že během poslechu byste neměli překračovat doporučenou hlasitost, jenž činí 85 decibelů. Skupina lidí, pro kterou mohou být binaurální rytmy potenciálně nebezpečné, jsou lidé trpící epilepsií.
V případě, že chcete zlepšit svou schopnost soustředění, trápí vás nadbytečný stres, nedaří se vám relaxovat a třeba se vám i špatně spí, rozhodně není na škodu, když dáte binaurálním rytmům šanci. Třeba zjistíte, že jsou přesně tím, co jste k řádnému odpočinku potřebovali a nebudete si bez nich moci představit svůj život. Najděte si tu vhodnou frekvenci, která podpoří váš záměr a pusťte se do ničím nerušeného poslechu.
Zdroj textu: www.webmd.com, www.healthline.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos