Co vede k náhlému přibírání na váze?
Stalo se vám, že jste v poměrně krátké době zcela bezdůvodně přibrali na váze? Toto jsou nejčastější důvody náhlého posunu hmotnosti směrem nahoru.
Štítná žláza
Jedním z důvodů, proč se ručička na váze může najednou posunout doprava, je štítná žláza. Lépe řečeno její špatná funkčnost. Jedním z hlavních příznaků hypotyreózy, tedy nedostatečné funkce štítné žlázy, je totiž zpomalení metabolismu, což má za následek náhlé a překvapivé přibírání na váze. Jestliže se k přibývání na váze přidá také suchá a hrubá kůže, zpomalený srdeční tep, zácpa, deprese a zhrubnutí hlasu, neváhejte navštívit svého praktického lékaře a podstupte vyšetření.
Menopauza
V takzvaném období přechodu se mnoho žen potýká s náhlým přírůstkem na váze. Ten je způsoben hormonálními změnami, k nimž v těle ženy dochází a je zcela normální. Ženy by v období klimakteria měly dodržovat vyvážený jídelníček a hlídat si příjem všech zdraví prospěšných látek.
Syndrom polycystických ovarií
Dalším důvodem, který vede k nevysvětlitelnému přibírání na váze a postihuje pouze ženy, je syndrom polycystických ovarií. Jakmile je ženě diagnostikován, započne se léčba a nabraná kila časem opět zmizí.
Léky
Někdy mohou být na vině také léky. Nedošlo u vás v poslední době k změně medikace? Řada medikamentů má mezi vedlejšími příznaky náhlé přibývání na váze. Jakmile si na nové léky vaše tělo navykne, váha by se měla opět vrátit do normálu.
Změna životního stylu
Došlo u vás v nedávné době ke změně životního stylu? Do této kategorie se řadí vše od změny zaměstnání, přes stres, nedostatek spánku až po změnu jídelníčku či omezení spotřeby cigaret.
Náhlá změna zaměstnání
Došlo u vás k razantní změně profese a fyzicky náročné zaměstnání jste vyměnili za sedavé? Nebo jste naopak z poměrně snadné profese přešli k nějaké psychicky náročné? Obě změny se mohou podepsat na vaší fyzické váze. V prvním případě je zcela jasné, že u vás došlo k snížení výdeje energie, což se odrazilo na hmotnosti. V druhém případě jste mohli vlivem stresu podlehnout emočnímu přejídání a třeba i vyměnit svůj vyvážený jídelníček za pokrmy z rychlého občerstvení a hltání jídel ve spěchu.
Stres
Ruku v ruce s novým zaměstnáním jde často také stres, ale ten se může často stát součástí také vašich osobních problémů. Jakmile se stres stane chronickým, zareaguje na to lidské tělo nadměrnou tvorbou kortizolu, což vede k přírůstku na váze.
Nedostatek spánku
Spěte. Jakákoliv probdělá noc totiž zvyšuje riziko toho, že se to brzy odrazí na vašem vzhledu. Spánek ovlivňuje nejen to, jak se ráno cítíte, ale má vliv také na tvorbu hormonů.
Změna jídelníčku
Držíte novou dietu, začali jste se více stravovat ve stáncích s rychlým občerstvením a nebo zkrátka jíte jinak? Pokud jste přešli na kaloričtější jídelníček, vaše tělo na to samozřejmě zareagovalo přírůstkem na váze.
Přestali jste kouřit
Učinili jste nelehké rozhodnutí a po letech jste sekli s kouřením? Přestat kouřit je pro tělo po letech neustálého přísunu nikotinu náročné a těžké je to také pro vaši psychiku. Mnoho lidí, kteří odvykají kouření, se začne přejídat a hledají útěchu v jídle, místo toho, aby se trápili chutí na cigaretu. Za to, že bývalí kuřáci najednou začnou přibírat, nemůže to, že by se po cigaretách skutečně hublo, ale naopak to, že se touhu po nich snaží zahnat jídlem.
Změna bydliště
V případě, že jste v poslední době udělali ve svém životě razantní krok a přestěhovali jste se do nového prostředí, může se stres a nervozita z nového začátku projevit také na vaší tělesné hmotnosti. Jakmile se ale zabydlíte, najdete si přátele a začnete si na novém místě připadat jako doma, tělesná váha se opět ustálí. Razantnější bývají přírůstky tělesné hmotnosti tehdy, když se odstěhujete do zcela rozdílného podnebí a časového pásma. Pro tělo je to velká změna a potřebuje se s ní vyrovnat. Proto mu dejte čas a na hubnutí razantně netlačte.
Cushingův syndrom
Onemocnění zvané Cushingův syndrom se projevuje dlouhodobě vysokou hladinou hormonu kortizolu v těle. Kromě toho ho doprovází také vysoký krevní tlak, cukrovka, výkyvy nálad, řídnutí kostí, viditelné modřiny a strie a v neposlední řadě také takzvaná pavoučí obezita. Pacientovi se ukládá tuk zejména v oblasti obličeje, krku a břicha. Končetiny oproti tomu podkožní tuk ztrácejí, a proto jedinci s tímto syndromem skutečně připomínají na první pohled pavouka. Jakmile se přítomnost nemoci odhalí, lze zahájit léčbu, která spočívá v podávání léků a v také chirurgickém zákroku či radio nebo chemoterapii, které slouží k odstranění nádorů v oblasti hypofýzy či nadledvin.
Leptinová rezistence
Další příčinou přibírání může být také leptinová rezistence. Pokud jí trpíte, váš mozek má nízkou citlivost vůči leptinu. Tím pádem máte časté pocity hladu a snadno u vás dochází k přejídání a přibývání na váze.
Zadržování vody
Příčinou, proč jste v poslední době přibrali nevysvětlitelně na váze, může být také zadržování vody v těle. U žen k němu může docházet během menstruace. Zadržovat vodu ale můžete také při nadměrné konzumaci soli, dehydrataci a také po konzumaci alkoholu. Někdy se ale tímto způsobem bohužel projevují také některá onemocnění.
Někdy může být příčina přírůstku tělesné hmotnosti banální, jindy je způsobena razantními změnami životního stylu a v těch nejhorších případech je projevem onemocnění. Než si ovšem diagnostikujete vážné onemocnění, snažte se vyloučit všechny další možné příčiny. Až poté, co je skutečně vyloučíte, zavítejte raději do ordinace svého praktického lékaře na vyšetření.
Zdroj textu: www.webmd.com, www.healthline.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos