Zdraví

Devětsil: Léčivá bylina, která pomůže při dně a astmatu

Vytrvalá rostlina rostoucí na březích řek a potoků, to je devětsil lékařský. Rostlina, která má velmi zvláštní květy, ale je skvělým pomocníkem ve chvílích, kdy vás trápí horečka. Proč devětsil užívat a jaké účinky má na váš organismus?

Devětsil lékařský

Devětsil je vytrvalou rostlinou, kterou byste měli hledat na březích řek a potoků, v příkopech či na okrajích lesů. Devětsil má velké nepravidelně zoubkované listy, kterou jsou na spodní řadě šedoplstnaté. Květy devětsilu lékařského jsou nečistě bílé a barva může být až bledě růžová. Rostlina dorůstá výšky až 50 cm, má silný oddenek a opravdu zvláštní květy, které příjemně voní. Oddenek devětsilu obsahuje silice, hořčiny, sliz, třísloviny, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, minerální soly atd.

Jak je to se sběrem?

Kořen byste měli vykopávat ještě před vykvetením devětsilu. Devětsil působí proti horečce. Oddenek devětsilu podporuje pocení a používal se i při horečce, astmatu, dně či epilepsii. Oddenek se sbírá na jaře před rozvitím květů a suší se při 40 stupních. Užívá se ve formě výluhu z kořenů, kdy se během dne pijí jeden či dva šálky připraveného čaje. I velké listy se využívali k léčbě. Byly používány jako obklady při výronech, vykloubeninách, sněti, zhoubných nádorech či odřeninách na nohou. Užíván bývá jako náhrada podbělu. Devětsilu nechybí také protikřečové účinky a pomůže při chorobách dýchacích cest, ale i při křečích v žaludku, močového ústrojí či žlučníku. Pozitivní vliv má především na utišení dráždivého kašle. Jelikož působí močopudně má protirevmatické účinky. U nás roste mnoho druhů devětsilů, které se však v lidovém léčitelství nepoužívají.

Devětsil léčí?

  • horečku
  • dnu
  • astma
  • epilepsii
  • sněť
  • krevní výron
  • podporuje pocení

Jak jej užívat?

Nasušte si kořen z devětsilu a užívejte jej ve formě čaje. Stačí jednu kávovou lžičku kořene nechat vylouhovat přes noc v 250 ml vody. Ráno se směs zahraje a přecedí. Dále se užívají čerstvé umyté listy jako obklad na postižené místo.

Zdroj: draxe.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button