Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se spánkové deprivaci
V dnešním světě, kde rostou nároky na život, pracovní i životní tempo stále vzrůstá a jste obklopeni stresovými podněty, dochází ke snižování přirozeného pohybu, pobytu venku a neustálému kontaktu s technologiemi, které vyžadují naši pozornost. Není se poté čemu divit, že lidé trpí nedostatkem spánku, tedy spánkovou deprivací. Nedostatek spánku ve vašem životě může mít na váš organismus a duševní pohodu velmi negativní vlivy. Víte jaké?
Spánková deprivace
Co je to spánková deprivace? Je to stav, který nastane, pokud máte dlouhodobý nedostatek spánku. Množství spánku, které je považováno za dostatečné, je závislé na vašem těle a životním režimu. Obvykle by se měl spánek dospělé osoby pohybovat mezi 7-9 hodinami za noc, u mladistvých a dětí to bývá samozřejmě více. Nicméně u každého člověka je to malinko odlišné, záleží též na zaměstnání, které dotyčný vykonává. Doba spánku by se však měla pohybovat vždy mezi 6-10 hodinami za noc. Mnoho z nás však ze stresu nespí ani zmíněných 6 hodin, což je pro celkové zdraví organismu velmi nepříznivé.
Rizika spojené s nedostatkem spánku
Pokud patříte k osobám, které mají pravidelně kratší dobu spánku, vystavujete své tělo riziku vzniku mnoha zdravotních problémů. Máme na mysli problémy s vaší psychikou i fyzickou stránkou. Mohou zahrnovat mozkovou únavu, zvýšenou náchylnost ke zranění, ztráta produktivity práce, podrážděnost, špatná nálada, větší riziko úmrtí kvůli problémům s kardiovaskulárním systémem a imunitním systémem. Dostatek spánku je životně důležitý a je dynamickou součástí zdravého životního stylu.
Vyvarujete se:
- nemoci spojené s imunitním systémem
- poruchám trávení
- detoxikujete tělo
- hormonální nerovnováhy
- udržujete své kognitivní zdraví (soustředění, paměť)
- vyššímu riziku vzniku chronických onemocnění (diabetes, hypertenze, rakovina, deprese)
- zvýšené chuti k jídlu a přejídání
- špatné náladě a podrážděnosti
Příčiny spánkové deprivace
Příčinou nedostatku spánku může být například porucha štítné žlázy, spánková apnoe či dokonce chrápání. Důvody však mohou být i z našeho každodenního života, stres v práci, vytížené dny, rychlé pracovní tempo, vysoké napětí. Další příčinou může být užívání určitých léků, spotřeba alkoholu, nezdravá strava, která způsobuje výkyvy v hladině cukru v krvi, hormonální změny či nadměrné pití kávy. Častým důvodem je i nedostatek pravidelného pohybu a tím i nedostatečná večerní únava, která je spíše psychického charakteru, s tím souvisí i sedavý způsob života. Čím déle vás příčiny nedostatečného spánku tíží, tím větší jsou negativní účinky deprivace spánku na vaše zdraví. U mladistvých či osob, kteří pracují na počítači, může být důvodem nespavosti i vliv bílého světla z monitoru, jež je velmi progresivní.
Dopřejte si spánek
Jak se zbavit problémů s usínám a se spaním? Důležité je nastavit si spánkový režim; to znamená říct si, že nejpozději v 10 půjdu spát, abych v 6 ráno mohl vstát plný energie. Režim dodržujte i ve svých volných dnech. Tělo si na něj zvykne a bude spokojené. Dalším bodem, který vám ke spánku dopomůže, je pravidelný pohyb, které vaše tělo potřebuje. Jděte odpoledne na procházku či do bazénu místo toho, abyste seděli u televize. Svou roli hraje také zdravý jídelníček – nepřejídejte se na noc! Spánek můžete podpořit i kvalitní matrací, klidným osvětlením, světlým vymalováním ložnice, tím, že z ložnice odnesete květiny a elektronická zařízení. Nezapomínejte ani na aromaterapii v podobě levandulových, meduňkových či třezalkových kapek a dopřávejte si před spaním také čaj z meduňky, levandule, chmele či třezalky.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos