JídloRady a tipyZdraví

Držte se těchto 7 kroků a lépe přejdete na zdravý životní styl

Přechod na zdravý životní styl by měl být vždy pozvolný, aby se jednalo o změnu udržitelnou. Rychlé a nerozvážné změny totiž dlouho nevydrží a mohou nás zbytečně trápit. Držte se proto při změně životního stylu těchto osmi kroků, které vám změnu v životním stylu usnadní.

Zdravě a chutně

Přechod na zdravý životní styl se bude týkat především vašeho stravování. Bojíte se, že zdravá strava je jen čerstvá zelenina, bez chuti a zajímavé úpravy? Nenechte se zmýlit. Pusťte se do přípravy zdravých receptů, které mohou být nesmírně chutné. Důležité proto je, aby byla strava nejen zdravá, ale také chutná a vyvážená. Přidejte do své stravy více čerstvé zeleniny a ovoce, oříšků a semínek, uberte na bílém cukru, pečivu a smaženém jídle. Vhodné je se také vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. To pro dobrý start bude stačit.

Pravidelně

Důležitá však není jen strava, která bude vyvážená, ale také pravidelnost v jídelníčku. Ta stojí za úspěchem. Dopřávejte si pět menších porcí jídla denně a snažte se je nevynechávat. Ráno začněte například míchanými vajíčky či pohankovou kaší, poté si dopřejte ovoce a oříšky, oběd by měl být složen z bílkovinné složky, může se jednat například o falafel se salátem a pečenými brambory, k svačině si dopřejte jogurt s oříšky a ovocem a večer vsaďte na lehčí jídlo.

Zdravý pohyb

Začít více přemýšlet však nestačí pouze o stravování, ale také o pohybu. Pokud je váš životní styl spíše sedavým, snažte se do něj přinést více pohybu. Mnohdy stačí, když budete chodit do práce občas pěšky či na kole, pokud je to možné, budete chodit na pravidelné procházky apod. Pokud však chcete váš životní styl změnit od píky, doporučujeme do týdenního režimu zařadit pravidelné sportovní aktivity. Vždy záleží především na vašich časových možnostem a tom, jaký sport vás opravdu baví. Snažte si proto stanovit reálně splnitelné pohybové aktivity, ze kterých budete mít také radost.

Zbavte se zlozvyků

Zlozvyky do zdravého životního stylu příliš nepatří. Zbavení se zlozvyků je především o vaší vůli. Kouříte, pijete častěji alkohol nebo jste závislí na kávě? Snažte se tyto zlozvyky postupně odbourávat. Svazují nejen vaše zdraví, ale také hlavu. Kávu můžete nahradit zdravějšími nápoji, jako je matcha tea, zelená káva či bylinné čaje. S kouřením vám mohou pomoci nejen náplasti, ale také terapie, zvláště jste-li dlouholetým kuřákem.

Rutina

Začleňte do svého života ranní a večerní rutinu, se kterou bude přechod na zdravý životní styl jednodušší. Ráno vstaňte o půl hodinu dřív, dopřejte si čas na snídani, přípravu svačiny do práce, popřípadě protažení. Nastavit si můžete úkony podle toho, jak vyhovují právě vám. Ideální je nastavení také večerní rutiny, která týká především toho, v kolik hodin půjdete spát. Snažte se chodit spát a vstávat ve stejný čas. Díky tomu se budete cítit plní energie a vaše tělo si na tento režim brzy zvykne.

Odpočinek

Součástí zdravého životního stylu je také odpočinek. Někteří lidé mají totiž problém opačný. V jejich životním stylu chybí kvalitní odpočinek a chvíle pro sebe. Dopřejte si proto ve vašem režimu také vyhrazená místa pro odpočinek, jednat se může o aktivní odpočinek v podobě cvičení jógy, procházky či plavání, ale i o čtení knih, masáže nebo poslech hudby.

Hydratace

Zapomínat byste neměli ani na dostatečnou hydrataci vašeho organismu. Nedáváte si na dostatečný příjem tekutin pozor? Skvělou volbou je, pokud si ráno do práce připravíte dvě lahve s vodou, které musíte za den vypít. Psát si také můžete denní příjem tekutin na papír a sledovat, jak na tom během dnes jste. Brzy zjistíte, zda pijete dostatečně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button