Jahodová sezóna je tu! Připravte si klasiku v podobě jahodových knedlíků, koláče, nepečeného dezertu či limonády
Jahodová sezóna se začíná pomalu, ale jistě rozjíždět. Sbírat jahůdky můžete přímo ze své zahrádky, nakupovat je na trzích či se vydat na samosběr jahod. Jahody jsou navíc velmi zdravé, proto byste se měli snažit využít jahodové sezóny, dokud to jde. Z jahod lze navíc připravit opravdu široké spektrum pokrmů, které potěší vaše chuťové pohárky i vašich dětí. Co dobrého si tedy z jahod připravit
Jahodové knedlíky
Kdo by nemiloval klasické tvarohové knedlíky s jahodami, které se posypou strouhaným tvarohem, moučkovým cukrem a zalijí rozpuštěným máslem. Připravit si však můžete knedlíky také s jahodovým přelivem, tedy rozmačkanými jahodami s cukrem. Na přípravu knedlíků budete potřebovat:
- 250 g tvarohu
- 1 vejce
- špetku soli
- čerstvé jahody, cca 15 kusů
- 200 g hrubé mouky
- navrch: máslo, moučkový cukr, tvaroh
V míse si smíchejte tvaroh s vejcem a špetkou soli. Postupně přidávejte hrubou mouku a vše promíchejte. Nechte chvíli odležet. Dejte si do většího hrnce vařit vodu a jahody si omyjte a usušte. Těsto poté vyklopte na pomoučený vál a vyválejte jej do tvaru válečků, které budou mít v průměru 5 cm. Čím méně budete těsto hníst, tím lépe.
Z připravených válečků krájejte kolečka, která v dlani zpracujete a do středu vždy vložte jahodu, obalte těstem a vytvářejte jahodové knedlíky. Ty poté opatrně vložte do vroucí vody a vařte cca 5 minut. Podávejte s rozpuštěným máslem, tvarohem či zakysanou smetanou a moučkovým cukrem.
Jahodový koláč se zakysanou smetanou
Tento koláč máte za chvíli připravený a pohostit jím můžete každou návštěvu. Jíst ho můžete i rovnou z formy, jelikož je dokonale vláčný. Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 190 g hladké mouky
- 2 vejce
- 110 g másla
- 1 lžíce vanilkového cukru
- 50 ml mléka
- vanilkové aroma, jen pár kapek
- 1 vrchovatá lžička prášku do pečiva
- špetka soli
- 180 g zakysané smetany
- čerstvé jahody
Nejdříve si předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia a připravte si formu na koláč, ideální je kulatá, ale můžete použít i menší plech. Vymažte jej kouskem másla. V míse si s pomocí robota vyšlehejte povolené máslo, cukr, vejce a vanilkové aroma. V druhé míse smíchejte sypké ingredience, tedy mouky, kypřící prášek a sůl. K vytvořené máslové směsi pomalu vmíchávejte zakysanou smetanu, mléko a sypkou směs nakonec.
Vzniklé těsto dejte do formy a na něj poklaďte jahody, ale použít můžete i další ovoce, například borůvky, maliny či jablíčka. Zasypte vanilkovým cukrem a pečte cca 35 minut.
Nepečená jahodová klasika
Toužíte po osvěžujícím dezertu, který máte vykouzlený do 20 minut a nemusíte ho ani péct? Klasikou jsou v tomto směru nepečené dorty, které se zpravidla skládají z ovoce, tvarohu a smetany. Jemný tvaroh a smetana dokonale ladí i s jahodami. Na přípravu nepečeného dortu budete potřebovat:
- 3 ks měkkého tvarohu
- 500 ml smetany ke šlehání
- 2 vanilkové cukry
- 4 lžíce moučkového cukru
- balení piškot
- 1 hrnek kávy
- 500 g jahod
Ve velké míse smíchejte tvaroh, smetanu a vanilkový i moučkový cukr. Prošlehejte šlehačem. Připravte si dortovou formu, do které budete vkládat piškoty, které předem namočíte v silné kávě. Na piškoty dejte poté vrstvu tvarohové směsi, na ni plátky pokrájených jahod a takto opakujte. Poté dejte dezert přes noc ztuhnout do lednice. Ráno budete mít připraven osvěžující dezert s dokonalou chutí.
Jahodová limonáda
Dokonalé osvěžení přináší v teplejších dnech také jahodová limonáda, kterou můžete překvapit i nejednu návštěvu. Vyzkoušejte si přípravu jahodové limonády z:
- 2 hrnky jahod
- 1,8 l vody
- 200 g cukru
- 500 ml citronové šťávy
- bylinky, jahody a citron na ozdobu
Začněte přípravou sirupu. Cukr smíchejte s 500 ml vody a pomalu zahřívejte, aby se cukr zcela rozpustil. Jahody rozmixujte s 350 ml vody na hladké pyré. Připravte si velký džbán, ve kterém smícháte pyré, cukrový rozvar, citronovou šťávu a zbylou vodu. Dejte do lednice vychladit a podávejte s plátky jahod, citronů, bylinkami a kostkami ledu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos