Jak docílit vnitřního klidu?
Někdy může být velmi obtížné udržet se v klidu a nepoddávat se strachu, stresu a dalším negativním emocím. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, které vám pomohou udržet si vnitřní klid.
Proč zapracovat na svém vnitřním klidu?
Patříte k lidem, které rozhodí každá maličkosti, neustále jsou ve stresu a neumíte si dát nohy nahoru a jen odpočívat? Berte to jako jasný signál k tomu, že je potřeba zastavit, na chvíli se nadechnout a načerpat nové síly. Když se naučíte udržovat si vnitřní klid, budete na vnější signály reagovat efektivněji a celkově budete v mnohem větší pohodě. Jak ale docílit vnitřního klidu a ještě si ho umět za každou cenu udržet?
Mindfulness
V souvislosti s vnitřním klidem se stále častěji mluví o takzvané mindfulness. Jedná se vlastně o to, že jste neustále přítomni v daném okamžiku a netouláte se ve svých myšlenkách. Mindfulness je mnohem snazší pojmenovat, než skutečně praktikovat. Schválně se zamyslete nad tím, kolik času denně skutečně věnujete plnou pozornost tomu, co děláte a co se kolem vás děje a kolik času trávíte ve své hlavě a přemýšlíte například nad tím, zda jste ráno zavřeli kohoutek, nezapomněli jste zhasnout v předsíni a podobně.
Proč praktikovat mindfulness?
Díky tomu, že budete každý okamžik skutečně prožívat a uvědomovat si ho, potlačíte úzkostné myšlenky a neustálé obavy z budoucnosti.
Nastavte si hranice
Stejně jako mindfulness, také nastavení hranic není jednoduché, ale pro šťastný život a vnitřní klid nezbytné. Pokud nemáte dostatek času na sebe a své zájmy, ale neustále tu jste pro druhé, je nutné si asertivně nastavit hranice. Díky tomu obnovíte svou vnitřní rovnováhu a zachováte si zdravý rozum. Naučte se říkat ne a odmítat úkoly, které dělat nechcete, protože vám na ně jednoduše nezbývá čas ani energie.
Meditace
S posílením vašeho vnitřního klidu vám pomohou také meditace. Jakmile se naučíte soustředit pouze na svůj dech a všechny starosti každodenního života vytěsníte ze své mysli, výrazným způsobem snížíte hladinu stresu a zabráníte úzkostem, aby vás ovládaly proti vaší vůli. U meditací je tím nejdůležitějším začít. Zpočátku zkuste meditovat třeba i jen pár minut a postupně přidávejte čas, který strávíte v pohodlné poloze se zavřenýma očima a budete se soustředit pouze na svůj dech.
Dýchejte zhluboka
Rozčílil vás šéf, cestou z práce jste se sotva nacpali do tramvaje a doma na vás čekal nepořádek a vy jste si v tu chvíli uvědomili, že máte všeho tak akorát dost? Místo toho, abyste dali průchod svému vzteku a své nahromaděné emoce si vylili na ostatních členech domácnosti, snažte se nejprve zhluboka nadechnout. Dýchací techniky vám přijdou vhod i ve chvílích, kdy jste pod obrovským tlakem a polévá vás ledový pot. Ne vždy je vhodným řešením vylít si své frustrace na ostatní a někdy vám může obyčejný nádech a výdech pomoci se zklidněním a znovunalezením vnitřního klidu.
Osvojte si pozitivní přístup a vzdejte se kontroly
Aby vás nerozhodila každá maličkost, zapracujte také na svém přístupu. Když budete k věcem přistupovat s pozitivním přístupem a přestanete usilovat o to, aby vše bylo pod vaší kontrolou, znatelně se vám uleví. Naučte se na každé situaci hledat to pozitivní a nesnažte se ovládat věci, které nelze ovlivnit a nemůžete nad nimi získat kontrolu.
Spěte
Tajemství vnitřního klidu a rovnováhy spočívá také v dostatku spánku. Po vydaté porci kvalitního spánku budete plní energie, probudíte se s dobrou náladou a stresové hladiny budou na minimu, stejně jako podrážděnost.
Najděte si koníčky, které vám pomohou nastolit rovnováhu
Abyste si mohli svůj vnitřní klid neustále udržovat, je důležité najít si takové koníčky, které vám pomohou se odreagovat od každodenních stresů a starostí a budou vám přinášet radost a dobijí vám energii. Může se jednat o pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, sportovní aktivity, čtení či kreativní hobby.
Srovnejte si své vnitřní hodiny
Úlevu od nadměrného stresu vám přinese také srovnání vašich vnitřních hodin. Naučte se žít v souladu s ročními obdobími a telefon odložte z ruky již několik hodin předtím, než skutečně ulehnete do postele. Modré světlo brání tvorbě hormonů, které u vás navozují ospadlost, protože si vaše tělo myslí, že je stále ještě den. Od nepaměti se lidské tělo řídí podle měsíce a slunce a ani nejmodernější vychytávky toto nastavení nedokážou změnit. Nesnažte se proto ošálit své tělo a slaďte svůj rytmus s přírodou.
Sebereflexe
Aktivita, která vás dokáže spolehlivě dovést ke spokojenému životu a také vnitřnímu klidu, je sebereflexe. Před tím, než se večer uložíte ke spánku, projděte si znovu v myšlenkách svůj den a zamyslete se nad tím, jaké činnosti vás potěšily a posílily váš vnitřní klid a jaké vás naopak rozhodily, zneklidnily a vyvedly z rovnováhy. Toto jednoduché cvičení vám pomůže lépe pochopit, jakým činnostem a třeba i lidem a místům byste se měli vyhýbat, protože ve vás vyvolávají pocity nepohodlí a zvyšují hladinu stresu.
Čím dříve se zaměříte na hledání a následné udržení vnitřního klidu, tím dříve budete šťastní, spokojení a vyrovnaní. Naučte se žít v přítomnosti, nastavte si zdravé hranice, snažte se na svět dívat pozitivně a věnujte se činnostem, které vás nabíjejí energií a dobrou náladou. Vnitřní klid je praktickým nástrojem, jak se v moderním světě nezbláznit.
Zdroj textu: www.oprahdaily.com, www.calm.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos